Pomoc v krizi

Na čtyřnohého pomocníka se již několik měsíců může spolehnout i vozíčkář Miloš Franc z Komárova. „Fenku Megy jsem získal na inzerát a o možnosti výcviku psa na asistenčního jsem se dozvěděl při letošním pobytu v Kladrubech. Cvičitel si převzal Megy v jejích čtyřech měsících,“ svěřil se tělesně postižený Miloš Franc, kterému pes pomáhá hlavně zvedat spadlé předměty ze země.

Asistenční pes je schopný podat například klíče, léky nebo mobilní telefon. Tím může svého pána zachránit v krizové situaci.

Temperamentní fena Megy

Výcvik fenky trval tři čtvrtě roku. „Běžnou praxí je, že klientům vybíráme psy my, a to podle konkrétních potřeb klienta. Miloš Franc si však vybral psa sám,“ popsal cvičitel Zdeněk Štěrba a dodal, že i když je Megy mimořádně temperamentní pes, zvládla povinnou ranní a večerní hodinu výcviku bez větších problémů.

Jeden příběh za všechny

Vycvičení psi dokáží také otevírat dveře, ovládat vypínače, vyndat prádlo z pračky a hlavně přivolat svým štěkotem pomoc.
„Často dochází k případům, že asistenční psi dokáží rozeznat, co tělesně postižený člověk potřebuje,“ sdělila Andrea Kaufmanová z nadace Pes Pomůže a dodala jeden příběh.

„Muž žijící v pečovatelském domě zůstal ležet na podlaze. Přivolal svou fenku Sáru a chtěl jí dát povel k otevření dveří a povel štěkej. Fenka však po přivolání podala muži telefon. Až pak vyhověla jeho přání a otevřela dveře. Pes měl v tu chvíli více rozumu, než muž v nouzi,“ konstatovala Andrea Kaufmanová.

Frustrovaný pes odmítá spolupráci

Výcvik psů zajišťuje nadace s názvem Pes Pomůže. Na ni se také mohou obrátit všichni, kteří by měli o tuto službu zájem. Proces přidělování psa se ale řídí přísnými pravidly.Nadace je odkázána na podporu sponzorů a další příspěvky. Výcvik jednoho asistenčního psa totiž vyjde na sto padesát tisíc korun. Takto použité peníze však zdravotně postiženým mění život k lepšímu. Lidé najdou více na www.pes-pomuze.com.

Nadace si objednává výcviky psů u specializovaných cvičitelů. Ti jezdí za klienty i po předání zvířete. Snažíme se lidem vysvětlit, jak moc je důležité například venčení. Čím více má pes pohybu, tím lépe spolupracuje. Pokud pes nemá dostatek pohybu, je frustrovaný a neposlouchá. Navíc hrozí, že zdemoluje byt,“ uzavřel cvičitel Zdeněk Štěrba.