Prázdné pneumatiky, rozbitá okna, zrezivělé plechy, kompletně zničený interiér. Ano, řeč je o odstavených autovracích, které nejenže hyzdí městské ulice i krajinu, ale jsou také mnohdy velmi nebezpečné. Výjimkou není ani město Beroun. Až do letošního jara však obce a města neměly příliš účinné nástroje, jak donutit jejich vlastníky k odstranění autovraku z ulice.

Díky novele zákona o pozemních komunikacích to bude jednodušší. Ta totiž rozšiřuje prostor pro řešení dlouhodobě odstavených vozidel, a to i bez dosud striktně specifikovaných známek autovraku. Podle novely tak obce vyzvou majitele odstaveného vozidla, který má dva dva měsíce na zareagování.

„Novela výslovně zakazuje odstavovat na místních komunikacích a veřejně přístupných účelových komunikacích vozidla, která není možné identifikovat prostřednictvím čísla umístěného na karoserii nebo rámu vozidla, za čelním sklem nebo na výrobním štítku. Zákaz se zároveň týká i vozidel, která nesmějí být více než šest měsíců provozována z důvodu propadlé technické prohlídky nebo jiné technické nezpůsobilosti vozidla,“ tlumočil městský úřad novelu ve svém Radničním listu. A i díky novele zákona se daří přimět vlastníky, aby opuštěná vozidla z komunikací odstranili. Například po dlouhých měsících konečně zmizel autovrak z ulice Mládeže.

„Za mne je jen dobře, že se daří celkově vraky odstraňovat. Kromě toho bych těmto nezodpovědným lidem napařil pokutu. Můj syn si jednou způsobil řeznou ránu na zádech, když si hrál na hřišti, míč se zakutálel pod auto a on jej chtěl vyndat. Zády se řízl o plech, který vyčníval z prahu odstavené zrezivělé škodovky,“ rozčílil se Jiří Šiler.

Problém s cizinci

Jenže ani novela zákona o pozemních komunikacích není spásná. Problémy mohou nastat, pokud se úředníkům nepodaří vystopovat vlastníka odstaveného automobilu, složitější je situace zejména u cizinců. Své o tom nyní vědí například v Rakovníku. Jedno z odstavených vozidel mělo kdysi britskou registrační značku, dnes už nemá ani tu. Co bude s automobilem nadále, tak zatím není jasné. Zřejmě skončí na vyhrazeném parkovišti.

„Podáme výzvu vlastníkovi, pokud se nám ho podaří dohledat, což nevidím moc reálně. Máme informaci, že jeden z vozů dříve užíval někdo, kdo už zemřel, nevíme, zda došlo k převodu, neboť informace z hlediska zahraniční identifikace pro nás nejsou dostupné,“ vysvětlila tajemnice Městského úřadu Rakovník Ludvika Trešlová. Město zvolí zřejmě postup jako u neznámého vlastníka, a pokud vrak v zákonné lhůtě vrak nezmizí, bude odtažen. „Zatím nevíme přesně, jak budeme postupovat, zda oslovíme ministerstvo dopravy k nějaké součinnosti, ale auto by každopádně mělo být odstraněno, likvidaci budeme řešit až v druhém sledu,“ doplnila Trešlová.