Andrej Babiš v televizních Událostech komentářích nepopřel, že jeho strana jde do voleb s programem, který ve své podstatě ničí zastupitelskou demokracii v republice. Naznačil, že by mu nečinilo žádný problém zrušit obecní i krajská zastupitelstva.

Co si o jeho slovech a potažmo o významu a úloze zastupitelstva i jeho zrušení myslí politici z Berounska?

„Znamenalo by to popření všech principů zastupitelské demokracie, které jsou prvky občanské a demokratické společnosti. Jestli však někdo volá po vládě pevné ruky, tak jo, ale historie už několikrát prokázala, že tudy cesta nevede,“ je přesvědčený starosta Berouna Ivan Kůs (ČSSD).

Ilustrační foto.
Ředitelé nemocnic sestrám přidají, nechtějí o ně přijít

Podle senátora Jiřího Oberfalzera (ODS) je zrušení zastupitelstev na všech úrovních nesmysl.

„Rozhovor s Andrejem Babišem jsem slyšel. Ten návrh znamená konec demokracie. Protože podstata demokratického systému vládnutí je v kolektivní odpovědnosti a na vzájemném provázání kontrolních mechanismů nad zneužitím moci. Tenhle systém by v podstatě na čtyři roky vytvořil ze starostů, hejtmana a dalších funkcionářů neomezené pány nad regionem,“ konstatoval senátor za Berounsko, Jiří Oberfalzer.

Vůdcovský styl už v Berouně byl. Němci za války zastupitelstva zrušili a nahradili je komisaři.

“Ten, který byl tehdy v Berouně a o všem rozhodoval, se jmenoval Cee. Tudy cesta nevede. Není možné, abychom se zhlédli v tom, co dělali Němci za okupace,“ odmítá model jednoho vládce starosta Berouna Ivan Kůs.

Senátor Jiří Oberfalzer je přesvědčen, že by po zrušení zastupitelstva obecní samosprávy sice fungovaly a dokonce i skvěle.

„Když o všem ale rozhoduje jeden člověk, tak mu nikdo nebrání, aby dělal to, co on sám uzná za vhodné. To však nemusí být za všech okolností prospěšné pro tu obec. Takže zrušení zastupitelstev na všech úrovních je nesmysl,“ dodal senátor.

Za hnutí ANO je ve vedení Berouna místostarosta města Michal Mišina. Ten rozhovor s Andrejem Babišem neslyšel celý.

„Vyjádření o zrušení zastupitelstev mi připadá vytržené z nějakého kontextu, a proto se k němu nebudu nyní vyjadřovat. Můj osobní názor ale je, že v některých situacích by byl lepší osvícený monarcha než překotná demokracie,“ poznamenal k věci místostarosta Berouna.

Lidé si  denně stěžují, na nečinnost stavební firmy a poukazují na to, že řidiči musí zbytečně most objíždět. Podle města, ale práce postupují podle harmonogramu.
Lidé si stěžují, že se most opravuje pomalu

Místostarosta Hořovic Ondřej Vaculík, který je ve vedení města za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, je přesvědčen, že zákon o obcích je jedním z nejlepších zákonů, které existují. „Zákon dokáže velice dobře formulovat zásady zastupitelské demokracie,“ tvrdí místostarosta Hořovic.

Systém zastupitelů, který v současné době je, se mu zdá téměř dokonalý. Podle něho to je jeden ze zákonů, které zajišťují, že se v obci a městě nemůže stát něco, co by jejich obyvatelé nechtěli.

„Panu Babišovi se zdá, že zastupitelstva jsou brzdou, ale ono je to štěstí, že jsou brzdou. Zastupitelstvo musí věci projednávat a na něčem se usnést, a to usnesení je cenné, protože dojde k nějaké shodě, která je veřejně přijatelná,“ upozornil Ondřej Vaculík.

Systém zastupitelů společně s opozicí je prý pro obce výhodný proto, že nachází řešení, která jsou přijatelná pro většinu. Taková řešení pak bývají málokdy pro obce nevýhodná, škodlivá a nepodléhají menšinovým zájmům.

Po dobu trvání ankety lze hlasovat 1x za hodinu.