Na začátek trasy doprovodí návštěvníky jeskyní skřítek, dál směrem do pekla už musejí sami. Děti ale doprovázejí učitelky nebo rodiče.

V pekle je to strašidelné, z kotle vyčnívá ruka, o kus dále je netopýr napíchnutý na vidličce nebo obří pavouk na krápníku. Děti, které tam hned v prvním dni dorazily, ale strach neochromil.

V Berouně před Billou si zatím nemůže nikdo vánoční stromeček koupit.
Vánoční stromky zůstávají zamčené za plotem. Zákazníci jezdí z Berouna do Dvora

„Děti, zlobí vás paní učitelka? Jestli jo, tak si ji tu necháme,“ nabízel Lucifer na trůnu. Děti ale svou učitelku bránily. Nakonec zazpívaly čertům písničku a pokračovaly v putování jeskyní.

Na rozcestí na ně čekal padlý anděl, který nevěděl, zda půjde zpátky do nebe, nebo ho čeká peklo. Smutně žadonil o písničku. Děti ho pak nasměrovaly ke schodům do nebe. A na jejich konci už je vítal Mikuláš se dvěma andílky.

Zazněla další písnička a Mikuláš pak předčítal z knihy, kdo si má přijít pro dárek. Nadílku nechaly učitelky předem v mikulášské pokladně.

Předprodej začal už před měsícem

Otevřeno teď bude až do úterý každý den od 9 do 17 hodin. Letos už jsou ale všechny termíny obsazeny.

„Doporučujeme prohlídky objednávat hned 1. listopadu, kdy spouštíme předprodej. Vedeme i seznam náhradníků, kdyby někdo onemocněl,“ říká Mikuláš Vladimír Svoboda z Koněpruských jeskyní.

O program se stará deset lidí, většinou jsou to místní

Sněžení na silnici. Ilustrační snímek
Bílý a mrazivý víkend na Berounsku. V záplavě sněhu hrozí dopravní komplikace

zaměstnanci, zejména průvodci, ale pomáhají i brigádníci. Role si každý den mění, protože by prý po celém dni čertovského blekotání pak blekotali i večer doma.

Zdroj: Hájíčková Jana

„Na každou výpravu posíláme po půlhodinách 15 dětí s rodiči. Máme objednáno 100 dětí na den. Vstupné se liší. Zatímco v sezoně je cena pro dítě 110 korun, na tuto akci je to 150 korun - stejně jako u dospělého, který jinak v sezoně platí 210 korun. Učitelé mají vstup zdarma,“ vysvětlila Michaela Nedvědová, která v pátek ztvárnila anděla.

A jaký nejkurióznější prohřešek řešili před nadílkou v pekle? „Šlo o chlapečka, který spustil v autě rodičů hasicí přístroj,“ smál se Lucifer, v civilu Tomáš Zdílna.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

Příspěvky posílejte na mail vanoce@denik.cz
Svůj příspěvek doplňte o vaše celé jméno a uveďte obec, případně alespoň okres, odkud jste. Děkujeme.