„Přípravy proběhly již týden předem, kdy skupina našich dobrovolníků pokácela v obecním lese dostatek suchých borovic, a spolu s dalším dnes již samozřejmě čistě přírodním materiálem potřebným k vyplnění pagody vše navozila na místní hřiště u rybníka. Dřeva bylo zapotřebí opravdu hodně, neboť na šestibokou pagodu se spotřebuje o třetinu víc klád než na klasickou čtyřbokou,“ poznamenal Libor Kašička, člen spolku Komunitní centrum Koněprusy a Bítov, který místní čarodějnice pořádá.

Berounský kemp Na Hrázi oslavil příchod jara
V Berouně se pálily čarodějnice v rockovém stylu. S muzikanty si zařádily i děti

Vlastní stavba hranice započala až v neděli ráno, kdy se na hřišti opět sešla téměř stejná sestava místních nadšenců, která byla posílená však o další ochotné pomocníky. „Asi po pěti hodinách práce jsme postavili ještě masivnější a vyšší pagodu než loni, a to s výškou zhruba 3,3 metru,“ pokračuje Kašička.

Další členové a členky spolku mezitím zhotovili slaměnou figurínu čarodějnice, kterou byla hranice nakonec korunována, a připravili na hřišti vše potřebné pro večerní posezení u točeného piva a opékaných špekáčků.

Čarodějnický rej se konal na zámku v Králově Dvoře
Na pálení čarodějnic u zámku v Králově Dvoře letos dorazilo přes osm set lidí

Pro veřejnost akce začala úderem 18. hodiny a nedlouho poté již koněpruské hřiště hostilo zhruba na osm desítek návštěvníků. Jak velí tradice, hranici zapálil starosta obce Lukáš Trögler až za soumraku, tedy zhruba v půl deváté večer. Efekt hořícího šestihranu byl famózní.