Existují důkazy o tom, že v nich pobývali lidé například ve středověku. Naposledy však byly objeveny v roce 1950. „Zpočátku nebylo jasné, zda budou jeskyně zachovány, či se vytěží. V té době lidé dokonce ulamovali krápníky a odnášeli si je domů,“ konstatoval za Správu koněpruských jeskyní Alexandr Komaško.

V jeskyních se mělo těžit

Ministerstvo kultury vydalo nejprve stanovisko, že v jeskyních lze těžit. Úředníkům nepřipadaly jeskyně ničím výjimečné. „Tento názor naštěstí nezvítězil a v roce 1958 se začalo pracovat na zpřístupnění jeskyní, 2. srpna roku 1959 byly otevřené veřejnosti,“ upřesnil Komaško.

Jedinečná výzdoba

Za padesát let prošlo jeskyněmi více než pět milionů návštěvníků. „Je dobře, že jeskyně zůstaly zachovány, najdeme v nich totiž jedinečnou výzdobu. Příkladem jsou koněpruské růžice. Tato výzdoba je z kalcitu, ale oproti jiným tipům je v ní poměrně hodně opálu,“ vysvětlil Alexandr Komaško s tím, že se nejedná o drahokamový opál. Tato výzdoba vznikla prokazatelně před jeden a půl milionem let.

Nálezy vypovídají o dávnověku

Koněpruské jeskyně vydaly svědectví tisíce let staré. Našly se zde kosti nejen různých zvířat, ale i člověka, který zemřel před třinácti tisíci lety. Unikátem je i lebka nosorožce srstnatého. V 15. století razili lidé v jeskyních v penězokazecké dílně falešné mince.

Největší zájem mají Češi

Koněpruské jeskyně navštěvují převážně Češi. Zahraničních turistů je deset procent, jedná se převážně o Dány a Holanďany.

Krásu jeskyní obdivují děti i dospělí. „Nikdy jsem v jeskyních nebyl. Už se moc těším, až uvidím na vlastní oči krápníky,“ prozradil devítiletý Vojtěch Tesař z Moravských Budějovic, který je s rodinou na dovolené v Karlštejně. „Příbuzní pochází z Berounska, při jejich návštěvě podnikáme túry po okolí. Včera jsem se vydali na hrad Točník a Žebrák,“ uvedla další návštěvnice jeskyní Dana Hrbáčová z Krupky u Teplic.

Jeskyně jsou přístupné denně

Koněpruské jeskyně, které jsou součásti chráněné krajinné oblasti Český kras, jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních. Zpřístupněná trasa vede patrem středním a svrchním a je dlouhá přibližně 620 metrů. Průměrná teplota je zde 10,6 stupňů Celsia. V srpnu mohou lidé objevovat tajemná zákoutí nejznámějšího jeskynního systému v Čechách denně od 8 do 17 hodin.