Václav Zykán se při vysvětlení problému zastupitelům vrátil do dávné minulosti. „Před válkou probíhala na statku hospodářská činnost, od padesátých letech ale statkem procházela silnice a hospodaření už nebylo možné. V takovém stavu byl majetek po pádu komunismu navrácen mému otci. Silnici, která statek proťala, byl otec nucen prodat státu,“ nastínil v úvodu své řeči majitel pozemku, na kterém se před sedmnácti lety objevily kontejnery na tříděný odpad.

„V roce 2006 město bez dovolení umístilo na můj pozemek pět kontejnerů, později se jejich počet navýšil na osm. Odpad se často hromadil i kolem kontejnerů, protože ho tam neodhazovali jen občané Hostimi, ale vozili ho tam i lidé odjinud. Mnohdy tam někdo odložil i rozměrné věci, a vytvořil tak černou skládku,“ popsal, jak místo vypadalo.

Na dušičkový věnec si připravte od dvou do sedmi stovek.
Kolik dáte za přírodní dušičkový věnec v Berouně? Dvě stě, ale i sedm stovek

S městem Zykán podle svých slov začal jednat v roce 2019 . „Nabízel jsem, aby si plochu pronajalo. Tehdy jsem navrhoval měsíční pronájem celého prostoru za 5000 korun,“ vysvětlil Zykán.

Starostka Berouna Soňa Chalupová (ODS) připomněla, že ze stejné doby pochází také návrh vlastníka na prodej pozemku. „V roce 2019 jste také navrhoval, ať si město od vás pozemek odkoupí za dva tisíce korun za metr čtvereční, v roce 2022 už jste chtěl sedm tisíc korun za metr čtvereční,“ řekla na zasedání starostka Zykánovi.

Ve hře bylo i parkoviště

Radnice podle ní tehdy pracovala i s verzí, že by pozemek skutečně odkoupila a nechala tam vybudovat parkoviště. Musel by se ale změnit územní plán, v němž je pozemek veden jako zeleň. Odbor dopravy zpracoval studii, která zahrnovala možný vznik parkoviště i řešení problémů s projíždějícími řidiči.

„Jelikož probíhala od roku 2019 studie, jak pozemek proměnit, v naději, že se něco změní, jsem nenaléhal, aby byly kontejnery odstraněny. Jenže pak všechno utichlo a další rozhovory se uskutečnily až v roce 2022, kdy už jsem navrhoval cenu 15 tisíc korun jako měsíční pronájem, neboť uplynulo mnoho let, kdy byl pozemek městem využíván,“ vysvětloval Zykán, podle kterého se začátkem letošního roku komunikace zadrhla, protože klasifikace pozemku neodpovídala záměru vybudovat parkoviště.

Dušičkový věnec domácí výroby za pár korun.
Jak ušetřit? Dušičkový věnec skoro zadarmo. Inspirace a rady pro domácí výrobu

„V květnu letošního roku jsem dostal z radnice vyrozumění, že se bude čekat na změnu územního plánu. Proto jsem začal požadovat odškodnění za užívání pozemku pro popelnice a jako městskou výlepovou plochu. Na mém pozemku je umístěna i nástěnka. Protože se stále nic neděje, tak požaduji od letošního května 2023 nájemné dva tisíce korun měsíčně a za uplynulé roky 200 tisíc korun,“ prohlásil na zasedání zastupitelstva Václav Zykán.

Požadavkem majitele pozemku se zabývali nejdříve radní, kteří částky neodsouhlasili, proto se sporu věnovali následně zastupitelé. Ani ti ale požadavku nevyhověli.

Peníze za poslední tři roky

„Jakým způsobem chce město problém řešit?“ tázala se na zasedání zastupitelka Barbora Skálová (Beroun Sobě). „Město kontejnery přemístí na svůj pozemek. Václavu Zykánovi může radnice podle vyhlášky kompenzovat maximálně tři roky zpět a zaplatit za pronájem maximálně 23 korun za metr čtvereční a rok. Pokud Václav Zykán tuto částku odsouhlasí, bude mu vyplacena,“ odpověděla starostka.

Podle zjištění Deníku už byly kontejnery na tříděný odpad přemístěny na pozemek města do ulice Hlinovka.

„Současné umístění kontejnerů je dočasné, než bude připraveno vhodnější stanoviště pro jejich trvalé umístění u autobusové zastávky,“ potvrdil místostarosta Michal Mišina (Hnutí ANO).