Města potom musejí hledat náhradníky. Nyní, pár hodin před začátkem voleb, to ale vypadá, že by ani koronavirová krize nemusela zásadněji ovlivnit počty členů volebních komisí.

Situace je prakticky stejná ve všech okresech Středočeského kraje; až na Kutnou Horu a Rakovník všechny okresy spadají totiž do žluté barvy na koronavirovém semaforu. V současné době však nic nenapovídá tomu, že by v Berouně měl být nedostatek členů volební komise.

Volební drive-in v Berouně
Na volební drive-in místo si našly cestu pouze desítky voličů

Jak uvedla Petra Lišková z oddělení komunikace Městského úřadu Beroun, město má dostatek náhradníků, pokud by se lidé z obavy kvůli koronaviru odhlásili; to se však nedělo.

Zatímco při minulých volbách ve volebních místnostech často byla přátelská atmosféra v tom smyslu, že si navzájem členové volební komise navařili a napekli dobroty na dva dny, letos to bude kvůli koronaviru úplně jinak. Ochutnávání bábovek, štrúdlů a podobných tradičních laskomin bude muset počkat až na příznivější situaci. Jak vysvětlila mluvčí berounského městského úřadu, takové tradiční pohoštění se letos ve volebních komisích nebude smět konat.

Z předvolební debaty pozvaných kandidátů na středočeského hejtmana v Kutné Hoře.
Kandidáti na hejtmana Středočeského kraje odpovídali na anketu Deníku

Zatímco si v restauraci či kavárně můžete roušku po dobu konzumace sundat, to neplatí pro členy volebních komisí. „Členové volebních komisí budou muset mít po celou dobu roušky, není možné si ji sundat kvůli konzumaci,“ dodala Lišková.

Příprava na koronavirové volby

- městské úřady řešily pro jistotu náhradníky, pokud by se někdo ocitl v karanténě

- počítá se s výpomocí zaměstnanců úřadů, případně hasičů, pokud by bylo potřeba

- náhradníky poskytly také politické subjekty

- členové volebních komisí letos nebudou moci ve volební místnosti společně konzumovat