Vychlazené pivečko a k tomu cigárko. To je typický obraz hospodského štamgasta. Stále častěji se ale o kouření na veřejnosti, tedy i v restauracích, diskutuje, a to i v poslanecké sněmovně. Stále častěji jsou slyšet hlasy o úplném zákazu kouření v hospodách. Restaurace se ale snaží vyhovět svým nekuřáckým zákazníkům již nyní, někde fungují nekuřácké salónky, jinde se snaží alespoň dodržovat zákaz kouření během obědů. A jaká je situace na Berounsku?

Salónek využívají především rodiny s dětmi
V hořovické restauraci Valdek lidé, kterým vadí cigaretový kouř, mohou využít nekuřácký salónek. „Zde je zákaz kouření v průběhu celého dne a denně ho využije zhruba deset lidí,“ podělil se o své zkušenosti číšník Luděk Moutelík. Zároveň upozornil, že nekuřácké prostory vyhledávají především rodiny s dětmi. Osobně se zákazem kouření problémy nemá. „Je pravda, že mi vadí, jak chodím domů začouzený, a protože sám nekouřím, tak by mi zákaz kouření v restauracích rozhodně nevadil. Ale na druhou stranu si bez cigaret existenci restaurací snad ani nedovedu představit,“ dodal hořovický číšník.

Nekuřácké Norsko se číšníkovi líbilo
Také v berounské restauraci U Aleny myslí její provozovatel na nekuřáky a vyčlenil pro ně zadní místnost se třemi stolky. Nejvíce hostů ale usedá mezi kuřáky, ačkoli třeba sami cigaretám neholdují. O úplném zákazu kouření uvažoval i místní číšník Tomáš Bára. Osobní zkušenost si přivezl dokonce z Norska, kde je kouření v restauracích zakázáno. „V té době jsem ještě kouřil, takže když jsme si chtěli zapálit, museli jsem jít před restauraci a kouřili u popelníků venku. Rozhodně to nebylo nepříjemné,“ prozradil své zážitky z Norska Tomáš Bára. Ačkoli nyní již cigaretám neholduje, české restaurace si bez cigaret dokáže představit jen těžko. „I když jsem v současnosti nekuřák, podle mého názoru by si měl možnost každý u piva zapálit,“ dodává.

Restaurace jako rizikové pracoviště
V České Hospodě v Hlásné Třebáni je 70 procent prostor nekuřáckých. „U nás si host může zapálit jen ve výčepu nebo v předsálí, jinak má smůlu,“ upozorňuje Martin Pelcner z České Hospody. Na zákaz kouření v hospodách má pevný názor. „Už se těšíme, až tento zákon bude platný. A to z jednoduchého důvodu, všichni si totiž ušetříme zdraví,“ upozorňuje na nezdravé nekuřácké pracoviště. „Všichni se ohlížejí na nekuřáky, kteří příjdou do zakouřené restaurace, ale nikdo již neupozorňuje na personál, který v takovém prostředí musí být celou pracovní dobu,“ vysvětluje svůj postoj Martin Pelcner. Přitom logicky dodává, že každý si chce chránit zdraví a stejně k tomu přistupují i číšníci a servírky. O pokles tržeb obavy nemá. „Pokud zákaz kouření v restauracích bude platit globálně pro všechny, nemusíme se menších tržeb bát,“ dodává.

Praha: Nekuřácké hospody? Možná už v červnu

O tom, zda se skutečně kouření v restauracích zakáže, rozhodnou poslanci zřejmě na červnové schůzi. Naposledy protikuřácký zákon vrátili do druhého čtení kvůli nepřehlednosti pozměňovacích návrhů. Předkladatel zákona poslanec Boris Šťastný (ODS) proto vytvořil kompletní pozměňující návrh. Pro ten chce získat širokou podporu napříč stranami. Šanci má, protože návrh je oproštěný od konfliktních bodů. „Například v něm není regulace kouření v hostinských zařízeních, o těchto záležitostech by poslanci hlasovali zvlášť,“ říká poslanec, který hodlá i nadále trvat na absolutním zákazu kouření v restauracích. Zároveň ale chce navrhnout kompromisní variantu, která bude počítat se stavebně oddělenými a větranými částmi určené kuřákům.
Zákaz kouření v restauracích si přeje více než polovina lidí. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, který proběhl v únoru. Tři čtvrtiny dotázaných (76 procent) se vyslovily i proti kouření na pracovišti.


Podle Šťastného přitom zaměstnanci hostinských zařízení patří k jediné profesi, kde se na pracovišti nedodržuje zákoník práce. Ten totiž dává zaměstnancům právo na nekuřácké pracovní prostředí. „V Česku se to týká více než 90 tisíc zaměstnanců v pohostinství,“ dodává Šťastný.

Ve středečním Berounském deníku si můžete přečíst statistiku z celé České republiky.