Pomalu jedoucí kolony vozidel, ucpané ulice. Takto to de facto vypadá v běžný den o dopravní špičku na silnicích ve městech v reginu, která leží na krajské silnici II/605. Jelikož kopíruje dálnici D5, využívají ji někteří řidiči jako alternativu, aby nemuseli platit mýtné. S tím by měl být ale nejpozději do konce letošního roku konec. Středočeský kraj souhlasí s omezením tranzitní dopravy a již začal podnikat kroky k omezení vjezdu nákladních automobilů vážících více než dvanáct tun. Ty sem budou moci vjet pouze v případě zásobování a podobně.

„Koncem června se v budově Krajského úřadu Středočeského kraje uskutečnilo jednání ve věci omezení nákladního dopravního provozu na silnici II/605 pro vozidla s hmotností nad 12 tun,“ potvrdila Helena Frintová, mluvčí Středočeského kraje.

Jednání se zúčastnili zástupci dopravní policie místně příslušných oddělení, zástupci městského úřadu Beroun a Černošice, pracovníci Krajského úřadu Středočeského kraje a zástupci Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

„Byly projednány možnosti a postupy omezení nákladní dopravy na silnici II/605 mezi sjezdem z D5 v kilometru 14 a Rudnou, tedy kilometru 1 dálnice D5, a převedení provozu těchto vozidel na souběžnou dálnici D5,“ doplnila mluvčí s tím, že přítomní zástupci jednotlivých správních subjektů svorně vyjádřili souhlas s tímto návrhem.

„Tudíž prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic nyní bude zadáno zpracování dopravně inženýrského opatření na výše uvedenou úpravu provozu a následně budou požádány silniční správní úřad o stanovení této úpravy,“ doplnila Frintová.

Dopravní omezení by zde mělo začít platit nejpozději do konce letošního roku a jakmile k tomu dojde, tedy bude nainstalováno patřičné dopravní značení, bude dodržování hlídat dopravní policie. „Případně následně dojde k instalaci automatizovaného kamerového systému,“ upozornila mluvčí.