Ve městě sídlilo před časem obvodní oddělení policie, které bylo ale zrušené a do Králova Dvora dojíždí policisté z Berouna. „Potřebné materiály k zřízení městské policie máme už připravené. Na jednom z loňských veřejných zasedání zastupitelů Králova Dvora jsem informoval zúčastněné i o tom, kde by mohla naše městská policie sídlit.

Zastupitelům jsem ale mimo jiné také navrhl, aby se městská policie v našem městě založila až v novém volebním období,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že realizace městské policie je dost složitý proces a nebylo by proto zodpovědné ho rozjet pár měsíců před volbami. „Všechno je kompletně připravené a bude na novém zastupitelstvu Králova Dvora jak se ke zřízení městské policie postaví,“ konstatoval Petr Vychodil.

Podle něho by bylo zbytečné kopírovat model městské policie jako mají v Berouně a Hořovicích. „V našem městě není velká kriminalita. Proto nemá smysl, aby policie fungovala i na noční provoz. Moje vize je pěti až šestičlenná městská policie, která bude fungovat na ranní a odpolední směně. Měla by kontrolovat okolí kolem základních i mateřských škol. Mnoho řidičů zde nedodržuje předepsanou rychlost a tím ohrožuje děti,“ vysvětlil starosta Králova Dvora.

Aby městská policie v Králově Dvoře mohla řidičům dávat pokuty, které by šly do městské pokladny, musel by mít Králův Dvůr vlastní přestupkovou komisi. Její zřízení by podle starosty Králova Dvora Petra Vychodila neměl být žádný problém.

„To, že už u nás ve městě nemáme obvodní oddělení policie je škoda. Byl to takový určitý pocit jistoty, který nyní lidem chybí. Myslím si, že městská policie by ho pomohla nahradit. Strážníci by ale museli být ale vidět mezi lidmi,“ myslí si Kateřina Sýkorová ze sídliště Nad Stadionem.

Města, ve kterých už městská policie funguje roky, si její zavedení pochvalují. V Hořovicích ji založili před pěti lety a díky ní se ve městě výrazně snížila kriminalita. „Městskou policii jsme zakládali v roce 2013. Předtím se u nás ve městě objevovaly různé násilnosti a vandalismus. To se zavedením městské policie a kamerového systému ustalo,“ vysvětlil místostarosta Hořovic Ondřej Vaculík.

V Hořovicích mají jedenáct strážníků, kteří slouží čtyřiadvacet hodin denně i o sobotách a nedělích. Město Hořovice je pro potřeby městské policie rozčleněno do 4 okrsků. Ke každému okrsku je přidělen strážník, který se věnuje hlavně jemu. V současné době město hledá dva strážníky.

V Berouně funguje městská policie už přes pětadvacet let. Začínala se sedmi strážníky, kteří sloužili pouze denní směnu. Nyní jich má dvacet a ti už slouží nepřetržitě. V počátcích přišlo za den na policii jen jedno oznámení, nyní jich jsou desítky.