Rekonstrukce části silnice v Jungmannově ulici už měla v Králově Dvoře původně začít v letošním roce souběžně s opravou komunikace v Plzeňské ulici v Berouně. Stavební práce v Jungmannově ulici byly rozděleny na dvě části. První úsek od křižovatky Na Knížecí až k místní základní škole se měl původně opravovat od 15. března až do 15. července letošního roku.

Druhý úsek od základní školy (ulice Macháčkova) ke křižovatce s ulicí Okrajová byl naplánován v rámci třetí etapy na období od 21. listopadu až do konce května 2019. Investorem je Středočeský kraj. Město Králův Dvůr proto na výstavbu chodníků už vysoutěžilo i firmu, která stavební akci zrealizuje. Z první letošní etapy rekonstrukce silnice v Plzeňské ulici byla ale Jungmannova ulice nakonec vyňata a přesunuta do třetí etapy, která se měla realizovat začátkem příštího roku.

Nyní, kdy krajský úřad rozhodl o tom, že současný dodavatel stavebních prací letos opraví jen berounskou část plzeňské silnice, je otázkou, jak a kdy budou její další opravy pokračovat a kdy přijde na řadu Jungmannova ulice.

„Když jsem sledoval vývoj kolem rekonstrukce silnice v Plzeňské ulici, tak jsem měl velké obavy, jak to nakonec vše dopadne. Chodník v Jungmannově ulici můžeme z technického hlediska stavět pouze s rekonstrukcí komunikace. V případě, že by se rekonstrukce silnice v Plzeňské ulici měla v Králově Dvoře realizovat v příštím roce, tak by se Jungmannova ulice musela opět odsunout a my bychom museli řešit problémy ohledně dotace, kterou jsme už na chodníky obdrželi. Musíme je vybudovat v příštím roce, jinak přijdeme o dotaci ve výši čtyř milionů korun. Dotaci bychom museli vrátit,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Naštěstí pro vedení města se má v příštím roce zrealizovat už několikrát odsunutá rekonstrukce dálnice D5 a stavební práce mají trvat zhruba do poloviny roku 2019. Z tohoto důvodu město Králův Dvůr předpokládá, že se druhá etapa opravy plzeňské, která se bude realizovat na území Králova Dvora, odsune.

„Očekáváme, že když Středočeský kraj ukončí smlouvu se současnou dodavatelskou firmou a vysoutěží novou firmu, tak s ohledem na plánovanou opravu dálnice D5 se bude v příštím roce opravovat povrch komunikace v celé Jungmannově ulici a Plzeňská ulice přijde na řadu až v dalším roce. My tak budeme moci v ulici vybudovat nové chodníky a dotace městu zůstane,“ konstatoval Petr Vychodil a poznamenal, že s takovým postupem i počítá.

Součástí opravy komunikace v Jungmannově ulici, bude také vybudování dvou nových autobusových zastávek u nového kruhového objezdu ve spodní části Zahořan. V současné době v Zahořanech město pokračuje s dvýstavbou nových chodníků. Na ně se pak napojí chodníky v Jungmannově ulici. Součástí jejich výstavby v Zahořanech je i vybudování asfaltového povrchu cesty podél potoka.

„Díky velké úspoře ve výběrovém řízení se nám podařilo na tuto akci zajistit navýšení dotace,“ vysvětlil starosta Králova Dvora.