„Za osm let je to jediná dotace, o kterou jsme žádali, a kterou jsme nedostali. V roce 2017 jsme požádali na sběrný dvůr znovu o dotaci. Do současné doby jsme ale nedostali žádnou informaci o tom, zda ji získáme či ne. Když jsme o dotaci žádali, tak jsme uvedli, že případná realizace by byla březen, duben 2019,“ upozornil starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že město požádalo o dotaci zhruba ve výši 20 milionů korun.

Původně měla výstavba sběrného dvora v Králově Dvoře vyjít na 25 milionů korun. Nyní město počítá s nižší částkou. „Na základě nové dotační výzvy jsme udělali určité úpravy a já si myslím, že se díky tomu dostaneme s realizačními náklady pod částku dvaceti milionů korun,“ poznamenal Petr Vychodil.

Sběrný dvůr hodlá město Králův Dvůr postavit nedaleko hranice Králova Dvora s městem Zdice. Nad místní cyklostezkou, má město pozemek, který hodlá na tuto investiční akci využít.

V současné době využívají obyvatelé Králova Dvora služby sběrného dvora v Berouně, který provozuje společnost AVE. Ten, kdo má ve městě zaplacený poplatek za popelnici může využít služeb sběrného dvora v Berouně zdarma. Vývoz odpadu zadarmo je ale limitovaný váhou. Občané s trvalým pobytem v Králově Dvoře můžou po předložení občanského průkazu zdarma odevzdat měsíčně sto kilogramů odpadu s výjimkou nebezpečného. Na suť a další odpad používá město kontejnery, které se odváží na skládku do Stašova.

Město Hořovice v současné době využívá Sběrný dvůr společnosti AVE v areálu skládky Hrádek v Hořovicích. Zde mohou obyvatelé města odevzdávat nebezpečné odpady, elektroodpad zdarma. Musí se ale prokázat občanským průkazem. V případě, že někdo vyklízí nemovitosti a na skládku přiveze například starý nábytek, lino, koberce či staré oblečení musí si uložení odpadu zaplatit. Tento odpad nepatří do sběrného dvora, ale na skládku jako objemný odpad a tyto odpady jsou zpoplatněny pro všechny občany.

V letošním roce by se měli obyvatelé Hořovic dočkat ale vlastního sběrného dvora. Představitelům města se podařilo na jeho výstavbu získat dotaci ve výši pěti milionů korun. „Nový sběrný dvůr vybudujeme ve městě. Náklady na jeho výstavbu budou šest milionů korun a do konce října letošního roku bychom ho měli mít hotový,“ vysvětlil místostarosta Hořovic Ondřej Vaculík.

O jeho výstavbu město usiluje už několik let stejně jako Králův Dvůr. „Sběrným dvorem jsme se začali zabývat už v roce 2014. V roce 2015 nám ale kvůli chybě administrátora žádost o dotaci zamítli. Administrátor nám udělal zdarma novou žádost a my o dotaci požádali znovu a dostali ji. Už máme zajištěná všechna povolení, máme vybraného dodavatele a nyní nás čeká zahájení stavby,“ vysvětlil starosta Hořovic Jiří Peřina. Podle jeho vyjádření patří výstavba sběrného dvora k méně náročným investicím, a proto potrvá jen několik měsíců. „Sběrný dvůr vybudujeme v areálu bývalého školního statku,“ upozornil Jiří Peřina.

Obyvatelé Berouna mají k dispozici Sběrný eko dvůr, který provozuj společnost AVE. Obyvatelé Berouna mohou po předložení občanského průkazu zde každý měsíc odevzdat určité množství odpadu zdarma. Lidé zde mohou odložit věci, které se nevejdou do sběrných nádob na směsný komunální odpad. To jsou například koberce, nábytek, tabulové sklo, polystyren, kovy a jiné. Nebezpečný odpad sem mohou obyvatelé města dovézt pouze za úplatu.

Otevírací doba sběrný eko dvůr Beroun
Pondělí: 7:00-17:00
Úterý: 7:00-17:00
Středa: 7:00-17:00
Čtvrtek: 7:00-17:00
Pátek: 7:00-17:00
Sobota: 8:00-13:00

Sběrný dvůr Hořovice na skládce Hrádek
Po – Pá: 7:00 – 15:30
So: 8:00 – 12:00