ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Podle předem schváleného plánu by se přední představitelé města Králův Dvůr měli sejít ve čtvrtek 26. března v 17 hodin v obřadní síni radnice. Ovšem zda to tak skutečně bude, není zatím jasné. „V tuto chvíli čekáme, jak vláda rozhodne a zda dojde k prodloužení krizového opatření v podobě zákazu volného pohybu osob,“ nechal se slyšet starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Pokud by vláda prodloužila krizové opatření, starosta města by musel zasedání zrušit. V programu totiž nejsou body, kvůli kterým lze udělit výjimku. Podle ministerstva vnitra se nyní mohou konat pouze zasedání, kde zastupitelé budou volit starostu či místostarostu obce anebo budou přijímat opatření k pandemii.

„I v této době lze zasedání zastupitelstva města výjimečně konat, avšak pouze za podmínky, že toto jednání je nezbytné a zcela nevyhnutelné. O takovou situaci však půjde pouze v mimořádných případech. Obec musí učinit rozhodnutí bezprostředně související s ochranou proti šíření nákazy Covid-19, a zároveň takové rozhodnutí nemůže přijmout jiný orgán než zastupitelstvo obce,“ napsali úředníci ministerstva vnitra v dopise radnici Králova Dvora.

„Naopak typickým příkladem situace, kdy by zasedání bylo třeba konat, je volba nového starosty či místostarosty v případě, že by jejich funkce nebyly obsazeny či by došlo k tomu, že by tyto osoby nemohly své funkce vykonávat například z důvodu karantény,“ sděluje ministerstvo dále.

Naopak mezi důvody, kvůli kterým nemusí být zastupitelstvo svoláno je „běžná“ agenda zastupitelstva, mezi kterou například patří i také schvalování dotací, ale také výkupy a prodeje pozemků.

Zatím bez rozpočtu

Mimořádným důvodem svolání předních představitelů města v době platnosti krizového opatření týkající se zákazu volného pohybu osob na území České republiky není ani jednání o rozpočtu. Právě město Králův Dvůr mělo o podobu rozpočtu města na letošní rok schvalovat tento týden. Město zatím funguje v rámci takzvaného rozpočtového provizoria a fungovat zřejmě i bude nadále.

„V drtivé většině máme stěžejní investice schválené z předchozího roku,“ řekl starosta Petr Vychodil s tím, že pokud nakonec vláda zmírní opatření, budou zastupitelé kromě rozpočtu jednat i například o výkupu pozemků pro obchvat města. „Pokud by se zasedání uskutečnilo, pak bychom ale přijali některá opatření. Rozhodně bychom projednávali jen opravdu to nejdůležitější, některé nezbytné věci bychom odložili,“ dodal starosta.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in