Devítimilionový dluh Králova Dvora vůči městu Berounu, který vznikl při výstavbě kanalizace, měl být splacen do konce srpna. „Několik dní před vypršením lhůty jsem se dozvěděl, že Králův Dvůr peníze nemá. Návrhují, aby byly splátky rozloženy do pětiletého období,“ přiblížil současnou situaci starosta Berouna Jiří Besser.

Město Beroun slíbilo, že pokud Králův Dvůr splatí dluh do konce srpna, nebude požadovat úroky. „Situace je ale nadále neudržitelná. Vyjdeme jim vstříc s rozložením splátek, ale už zaplatí i úroky,“ upozornil starosta zastupitele na pondělním jednání.

Zastupitelé nakonec splátkový kalendář odsouhlasili. První splátku by měl Beroun od Králova Dvora obdržet do 30. litopadu letošního roku.
Někteří z berounských zastupitelů byli jednáním Králova Dvora zaskočení. Především poukazovali na fakt, že neschopnost splatit dluh v celé výši oznámili těsně před vypršením dohodnuté lhůty.

„Devítimilionovou částku jsme chtěli Berounu zaplatit z prodeje městského pozemku, který se nachází v blízkosti Hypernovy. Z výběrového řízení, které se konalo před 1,5 rokem, vzešel vítěz, který složil dvoumilionovou zálohu. Zbytek z celkové částky 18 milionů měl doplatit do poloviny srpna. Kupující se průběžně ozýval, tvrdil, že částku do poloviny srpna složí,“ vysvětlil situaci Králova Dvora místostarosta Petr Vychodil. Do poloviny srpna však vítěz výběrového řízení zbytek částky nezaplatil. Na splacení devítimilionového dluhu tak Králův Dvůr neměl dost prostředků.

Pozemek u Hypernovy se nyní město bude snažit opět prodat. „Pokud budeme mít finanční prostředky, splatíme Berounu dluh co nejdříve,“ dodal Vychodil.