Město původně chtělo na rekonstrukci budovy a výstavbu nových tříd požádat o dotaci. „Prozatím ale nebyl vypsán vhodný dotační titul, který bychom mohli využít. Proto první letošní etapu, která si vyžádá celkové náklady ve výši zhruba deseti milionů korun, zrealizujeme plně z rozpočtu města,“ upozornil Petr Vychodil.
Součástí investiční akce bude také výstavba nového venkovního dětského hřiště. Hřiště bude v přírodním duchu a bude tak fungovat i jako zahrada. Na venkovní hřiště město o dotaci požádalo. „Našli jsme vhodný dotační titul, a tak jsme požádali o dotaci ve výši dvou milionů korun. V případě, že se nám ji nepodaří získat, tak ho vybudujeme z vlastních zdrojů,“ poznamenal starosta Králova Dvora. Nová školka je navržena ve stejném moderním stylu jako nedávno otevřený nový školní pavilon Základní školy v Králově Dvoře.
Nové třídy budou mít kapacitu do dvaceti dětí. Což je celkem zhruba 80 nových míst. Určitou nevýhodou je, že se v bývalé speciální škole více tříd než čtyři vybudovat nedá. Musí zde být i šatny, sociální zařízení a další potřebné zázemí.
„Na prosincovém jednání zastupitelstva jsme odsouhlasili záměr na přípravu studie a projektové dokumentace na přístavbu této mateřské školy pro dvouleté a tříleté děti,“ konstatoval Petr Vychodil.
S účinností od září roku 2020 se totiž rozšiřuje vzdělávání v mateřské škole také na děti ve věku od dvou do tří let. Mateřské školy tak budou muset mít pro dvouleté děti ze spádové oblasti vytvořenou dostatečnou kapacitu volných míst. Proti tomuto zákonu bojuje velký počet aktivistů. Podle nich by rodiče měli mít možnost dát své dvouleté děti do školky, ale pouze pokud pro to stát vytvoří podmínky. „Přijímat dvouleté děti do školek je nesmysl. Pokud budou takto malé děti ve třídě s dvaceti dalšími, budou vystresované všechny děti i učitelky. Také to není nic dobrého pro psychický vývoj dítěte,“ tvrdí Kateřina Stejskalová z Králova Dvora.
Na tento zákon má svůj názor i starosta Králova Dvora. „Věřím tomu, že zákonodárci dostanou rozum a zákon zruší. Pro nás je ale výhodnější připravit projekt. V případě potřeby tak budou mít noví zastupitelé na co navázat,“ uvedl Petr Vychodil.
Počty tříd v mateřských školách už králodvorští zastupitelé navyšují osm let. První nové třídy město nechalo vybudovat v prostorách městské knihovny v budově počapelské základní školy. Knihovna se přestěhovala nejprve do tělocvičny a pak do zrekonstruovaných prostor místního zámku. „Při rekonstrukci zámku se nám v jeho prostorách podařilo udělat miniškolku pro děti, které se kvůli nízkému věku dva a půl až tří let nedostaly do školky,“ informoval starosta Králova Dvora.
V roce 2011 město za dvacet milionů korun vybudovalo v mateřské škole Pod Hájem nový zděný pavilon pro 52 dětí a v roce 2014 pak v areálu mateřské školy další pavilon z mobilních buněk. V současné době tak město disponuje v mateřských školách zhruba 350 místy.