Projekt se začal připravovat před čtyřmi lety. Původní záměr byl postavit klasický dům pro seniory. „Našli jsme ale možnost získat větší dotaci právě na byty, tak jsme se vydali touto cestou. Ono to zní téměř stejně, ale paradoxně dostanete méně peněz na domov pro seniory,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Nakonec tak vyrostl dům s dvanácti sociálními byty. Součástí objektu je také prostorná klubovna, kde se obyvatelé domu budou moci scházet. Další prostory jsou připravené, kdyby si nájemníci pobyt přáli rozšířit o služby, které poskytuje například Charita Beroun ve vedlejším domově pro seniory. Ty by si ale museli platit sami. S touto eventualitou také počítá jedna z dotačních podmínek, podle které muselo být v objektu vybudováno zázemí právě pro tento případ.

Na zámku v Králově Dvoře se ve čtvrtek 15. září uskutečnil již sedmý ročník divadelního festivalu pro děti Skřítkov
Podívejte se: Děti se bavily na divadelním festivalu Skřítkov

Ve městě evidují téměř padesátku žádostí o přidělení bytu. Ne každý na něj ale může dosáhnout. Klíčovou podmínkou je, že uchazeč nesmí vlastnit žádnou nemovitost. „Myslím si, že to je takto správné. Věc budeme muset každý rok důsledně kontrolovat,“ podotkl Vychodil a dodal, že spousta zájemců byla odmítnuta právě proto, že podmínku nesplňovali.

Obyvatelé by se měli začít stěhovat už v listopadu a první nájem zaplatí za prosinec. Ten bude činit zhruba dva tisíce korun. „Plus poplatky. V tomto případě, i když se jedná o dobře zateplenou novostavbu, si při dnešních cenách energií netroufnu odhadnout, kolik to bude,“ doplnil starosta.

Úprav se dočká i zahrada

V následujících týdnech město plánuje zvelebit i okolní zahradu v blízkosti domů, což by mělo přinést zlepšení podmínek i pro klienty vedlejšího domova s pečovatelskou službou. Na něm se během prací na novém domě opravila polovina plochy fasády a druhá část se plánuje. Město má dokonce připravený projekt i na celkovou rekonstrukci interiéru.

Ze zasedání zastupitelstva města Beroun.
Hádka kolem peněz na obchvat. Místostarosta argumentoval neexistující dotací

„Pokud ale takový krok podniknete, a tím to bydlení zlepšíte, což je dobře, tak těm lidem budete muset zvednout i nájem. Ten se zde momentálně platí kolem šesti set korun, takže je domov vhodný především pro sociálně slabší spoluobčany,“ poznamenal Vychodil s dodatkem, že standard bydlení je jen nižší než v novém domě, zvláště pak sociální zařízení, které mají obyvatelé takzvaně přes chodbu. „Otázka je tedy, jestli se do rekonstrukce pustit,“ dodal.

Králův Dvůr většinu investice za nový bytový dům, který vyšel zhruba na 40 milionů korun, financuje z vlastních zdrojů. K tomu se podařilo získat dotaci ze Státního fondu podpory investic ve výši 15 milionů korun a zhruba 1,8 miliony korun přispěl také Středočeský kraj.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.