Každý občan by měl mít větší práva zjistit, jaké údaje jsou o něm shromažďovány, ale bude mít nově právo nejen na výmaz takových údajů, ale také tzv. právo být zapomenut. Na GPDR se musí připravit každá firma, jednotlivec nebo instituce, která zachází s osobními údaji svých zaměstnanců, dodavatelů, odběratelů či jiných obchodních partnerů. Nařízení se tak dotkne bank, zdravotní pojišťovny, úřadů, zdravotnických zařízení i e-shopů, kde nakupujeme, obcí i měst.

Město Králův Dvůr bude stát nové nařízení EU pro letošní rok tři sta tisíc korun. Což není zanedbatelná částka. Nové pracovní místo ale město zřizovat nehodlá. „Náš městský úřad má celkem jednadvacet zaměstnanců, a to včetně stavebního úřadu, pod který spadá více než dvacet obcí. Kvůli tomuto nesmyslnému nařízení Evropské unie nebudeme počet pracovních míst rozšiřovat. Je to další tahání veřejných financí z obecních rozpočtů. Kdybychom přijali nového pracovníka, přesáhnou náklady na něj půl milionu korun,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.
Město si proto na GPDR najalo firmu, která za částku tři sta tisíc korun ročně zajistí vše potřebné. „A k tomu navíc si za svoji práci zodpovídá. Kolik nás nové nařízení EU bude stát v dalších letech si nyní netroufnu odhadnout,“ dodal Petr Vychodil.