VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Králův Dvůr uvažuje o městské dopravě zdarma, v Hořovicích už ji mají

Králův Dvůr – Obyvatelé Králova Dvora budou možná jezdit městskou hromadnou dopravou v příštím roce zadarmo. Revoluční myšlenka napadla starostu Králova Dvora Petra Vychodila v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí Plzeňské a Jungmannovy ulice a budováním dvou nových kruhových objezdů v Králově Dvoře v příštím roce. Tato rozsáhlá investiční akce středočeského kraje s sebou totiž přinese rozsáhlé dopravní problémy. 

5.12.2017
SDÍLEJ:

Jezděte MHD, zní doporučení během smogu. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

„Jako starosta Králova Dvora chci na veřejném jednání zastupitelů města, které se koná 13. prosince navrhnout zajištění hromadné městské dopravy, to jsou červené autobusy, pro obyvatele našeho města zdarma. Důvodem je snaha, alespoň trochu snížit automobilovou dopravu a také alespoň trochu pomoci občanům řešit problémy, které s sebou plánovaná rekonstrukce obou silnic určitě přinese,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.


Jeho záměr se obyvatelům Králova Dvora zamlouvá. „To by bylo fajn. Asi bychom auto vyměnili za autobus a jezdili bychom s ním celá rodina. Slyšel jsem, že i v Hořovicích mají už několik let městskou hromadnou dopravu zdarma,“ konstatoval k zvažovanému návrhu starosty Ivan Holický.


Protože je městská hromadná doprava v Králově Dvoře propojena i s městskou hromadnou dopravou v Berouně, musí se záměrem vedení Králova Dvora souhlasit i zastupitelé Berouna. „Po jednáních s vedením berounské radnice vidím ochotu spolupracovat a domluvit se. Náš návrh na dopravu zdarma je ale pouze na dobu stavby, což je období roku 2018 a 2019,“ vysvětlil starosta Králova Dvora s tím, že pak obě města toto vyhodnotí přínos tohoto rozhodnutí a je možné, že v městské dopravě zdarma budou pokračovat i v dalších letech. „Pro nás je samozřejmě důležitý ekologický přínos a ještě větší podpora dopravy dětí a seniorů. Rozhodně budeme ale trvat na podmínce městské hromadné dopravy zdarma jen pro občany s trvalým pobytem v obou dotčených městech. Ostatní pasažéři, kteří v nich nemají trvalé bydliště, či jsou z jiných obcí, budou platit normální jízdné,“ upozornil Petr Vychodil. 


Podle něho by ale bylo možné, aby se k jejich projektu sousední obce přidaly. „Mohou se finančně spolupodílet,“ dodal starosta Králova Dvora.
O tom, zda jeho návrh na jízdné v červených autobusech na prosincových zastupitelstvech města Králův Dvůr a Beroun projde, bude vedení obou měst své občany obratem informovat. 


S jízdným zdarma v autobusech městské hromadné dopravy přišli už v roce 2008 v Hořovicích a hodlají ji zdarma provozovat i v příštím roce. V roce 2018 tak obyvatelé Hořovic budou mít už desátý rok městskou dopravu na lince označené C9 zdarma. Za tu dobu se počet cestujících zčtyřnásobil a město za jejich přepravu zaplatí ročně milion korun. 


Linka nyní spojuje nejdůležitější uzlové body ve městě: průmyslovou zónu – nádraží ČD – nákupní zónu – centrum města – autobusové nádraží – západní sídliště – školy - sídliště Višňovka – nemocnici.


„Když byla městská hromadná doprava za peníze, moc lidí autobusem nejezdilo a výnosy z ní byly velmi malé a efektivita také. Proto jsme se rozhodli, že malé výnosy z jízdného oželíme a efektivitu zvýšíme. A to se nám myslím povedlo,“ vysvětlil místostarosta Hořovic Ondřej Vaculík. 


Město Hořovice leží na obou svazích Červeného potoka, a to klade na jeho obyvatele zvláštní nároky. Rovina je pouze v západovýchodní ose města, kdežto ve směru severojižním musí chodci překonávat značné převýšení po nepříliš pohodlných chodnících na komunikacích zatížených silnou dopravou. Tím je život pro chodce v Hořovicích obtížnější než ve většině středočeských měst. Proto častěji využívlií automobilovou dopravu. To se díky městské hromadné dopravě zdarma změnilo. „Autobus jezdí k vlakovému nádraží a my zjistili, že díky tomu, jezdí i více lidé vlakem,“ vysvětlil Ondřej Vaculík.

Autor: Romana Šimková

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdice se rozhodly obnovit zeleň ve městě

ŠŤASTNÁ maminka Daniela Kučerová chová v náručí dceru Lucii, kterou přivedla na svět 8. prosince 2017. Holčička v ten den vážila 3,14 kg a měřila 48 cm. Doma v Újezdu u Hořovic na Lucinku čekali tatínek Josef a sestřička Verunka (3,5) Karkošovi.
16

FOTOGALERIE: Prosincoví novorozenci se představují

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

OBRAZEM: V Berouně skončily podzimní kurzy tanečních

Beroun - Podzimní Kurz tanečních pro mládež, který už tradičně pořádá v Berouně Romana Chvátalová, v pátek zakončil Věneček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT