Obchvat Králova Dvora a následně také Berouna by měl velmi výrazně ulevit dopravě především v Plzeňské ulici, která nyní slouží jako hlavní koridor pro nákladní dopravu. První část obchvatu kolem města Králův Dvůr je již postavená, v současné době se připravují podklady pro kolaudaci, jež by se měla uskutečnit za několik týdnů.

„I tato jedna část je ale pro naše město velmi důležitá. Vytlačí alespoň část nákladní dopravy, která následně míří přes město ať již Králův Dvůr či Beroun, na dálnici,“ řekl starosta Petr Vychodil.

Kromě toho se již také připravuje výstavba další části obchvatu. Zastupitelé Králova Dvora na posledním zasedání schválili dohody na výkup pozemků ležících pod budoucí trasou. Podle starosty Petra Vychodila jednání s majiteli pozemků trvala téměř rok, byla dlouhá ale za to korektní.

„Zhruba tři dny po rozhodnutí zastupitelstva jsem podepsal smlouvy a uskutečnila se i platba do advokátního deposita. Peníze majitelům budou uvolněné až poté, co budou pozemku zavkladovány na město Králův Dvůr,“ sdělil starosta s tím, že město Králův Dvůr má již také stavební povolení na realizaci druhé etapy silničního obchvatu.

To byla jedna z podmínek dohody mezi Středočeským krajem a městem Králův Dvůr o finanční spolupráci. „Z naší strany je vše odsouhlaseno, nyní zbývá, aby vše projednali radní Středočeského kraje,“ dodal starosta města s tím, že město se ve smlouvě zavazuje předat zdarma pozemky, projektovou dokumentaci a stavební povolení právě Středočeskému kraji.

Zároveň se město Králův Dvůr bude spolupodílet na výstavbě chodníků a dešťové kanalizace. „Spoluúčast města v případě dešťové kanalizace je cca tři miliony korun, částka za výkup pozemků a projektovou dokumentaci činí cca deset milionů korun,“ sdělil výčet Petr Vychodil.

Pro město se jedná o velmi důležitou stavbu. Po otevření druhé části obchvatu se další poměrná část nákladní dopravy přesune mimo město. „Je to pro město další obrovský posun, protože nákladní doprava směřující do cementárny, železáren a dalších podniků bude odkloněná z Plzeňské ulice. Poslední etapa spočívá v napojení na berounský obchvat,“ dodal starosta Petr Vychodil.

Jakmile bude obchvat kolem Králova Dvora a Berouna hotový, bude moci být využíván jako objízdná trasa při kolonách na dálnici D5. V současné době pak veškerá doprava míří přes centra zmíněných měst.