Magickou hranici deseti tisíc dárců překonalo v loňském roce transfúzní oddělení hořovické nemocnice. „Nikdy v historii se nám to ještě nepodařilo,“ konstatovala vrchní sestra transfúzního oddělení Jana Šránková. K odběru se vloni dostalo přes deset tisíc dobrovolných dárců krve, přičemž personál provedl přes devět a půl tisíce odběrů, protože někteří dárci byli ze zdravotních důvodů vyřazeni. Příznivá statistika tak potvrzuje, že transfúzní oddělení hořovické nemocnice má širokou základnu dárců.
Podle slov vrchní sestry se navíc registr dárců v poslední době výrazně omladil. „Začali chodit studenti, mezi mladými lidmi je to nyní hodně aktuální téma. Nejsou k této záležitosti lhostejní, naopak mají zájem a jsou disciplinovaní, což nás velice těší,“ uvedla Šrámková. Budoucím i stávajícím dárcům se transfúzní oddělení snaží vytvořit příjemné prostředí. Snaží se také o osvětu, která má za úkol roztříštit obavy z přenosu chorob. „Mezi laickou veřejností je na toto riziko hodně poukazováno. Lidé mají obavy, aby se tu neinfikovali. Ty jsou ale naprosto neopodstatněné. Používá se tu totiž materiál naprosto sterilní, na jedno použití, na což jsou kladeny opravdu velice přísné hygienické nároky a jsme podrobováni kontrolám,“ vysvětlila vrchní sestra Šrámková.
Výběr dárců je navíc velmi důsledný. Dárce musí splňovat určité podmínky, například nemít v posledním roce tetování, piercing, v posledním měsíci klíště a další požadavky. Každého potenciálního dárce nejprve čeká lékařské vyšetření. Díky němu o sobě ví, že je zdravý.
Zajímavostí registru dárců hořovického transfúzního oddělení jsou celé rodiny. Řada dárců totiž přivedla k odběrům krve i rodinné příslušníky. „Máme strašně velkou základnu dárců z Příbramska. Setrvávají u nás a přivádějí další dárce, sousedy i kamarády,“ podotkla Šrámková, která zároveň pochválila i disciplinovanost dárců. „V případě nedostatku nějaké krevní skupiny jsou ochotní přijít kdykoli na telefonickou výzvu,“ dodala vrchní sestra.