Jak je na tom Beroun s prevencí kriminality? Jsou metody policistů dostačující? Tyto otázky si nyní kladou obyvatelé města v souvislosti s loupežným přepadením dvanáctiletého chlapce, které se stalo minulý týden na Velkém sídlišti.

Chlapce, který se vracel k babičce, napadla asi desetičlenná parta mládeže ve věku od 15 do 17 let a sebrala mu mobilní telefon. Napadený byl s podezřením na otřes mozku převezen do nemocnice. Případ nyní řeší Okresní ředitelství policie v Berouně.

Někteří rodiče se o své děti bojí. „Sama strach nemám, ale o své nezletileté děti mám často obavy. Bojím se je v noci pouštět ven,“ sdělila Jana Sklenářová.

Na prevenci je málo policistů
Podle velitele Městské policie v Berouně Pavla Nováka mají policisté na prevenci kriminality čím dál méně času kvůli zvýšenému počtu pravomocí. Přesto však strážníci docházejí na krizová místa v určitou dobu. „V prevenci kriminality nám hodně pomáhá kamerový systém. V Berouně je celkem devět kamer, které nám již v několika případech pomohly dopadnout pachatele. Kromě toho však pravidelně kontrolujeme například Městskou horu či okolí kolem berounských hypermarketů, kde se občas zdržuje problematická mládež,“ uvedl Pavel Novák.

Případ loupežného přepadení dvanáctiletého chlapce partou náctiletých, která podle několika obyvatel Berouna nenapadla pouze jeho, je v šetření. „Od státní policie dostáváme různé informace k případu, jako jsou například popisy členů party. Vzhledem k počtu našich strážníků však nemůžeme dlouhodobě posilovat policejní hlídky, ale pokud bychom měli konkrétní informace, samozřejmě by〜chom je prověřili,“ sdělil velitel Městské policie v Berouně Pavel Novák.

Žáci se zapojují do projektů
Na prevenci kriminality se kromě policie podílejí například i základní školy, na kterých se realizují konkrétní projekty. Jedním z organizátorů těchto akcí je Jiří Sixta, který již několik let spolupracuje s nadporučíkem Pavlem Kinclem. „Projekt, který realizujeme několik let, se jmenuje Chceme se dohodnout
a týká se nejen šikany, ale například i agresivity a drogové problematiky. Projekt v minulém roce finančně podpořilo nejen město Beroun, ale i Hořovice a Středočeský kraj. Beroun do projektu investoval 40 tisíc korun, Hořovice 10 tisíc korun a kraj 35 tisíc korun,“ řekl Jiří Sixta, podle kterého se agresory stávají především děti, které se samy potýkají s nějakými problémy. Cítí se ohroženy, a tak si dokazují, že jsou vlastně silné. Děti by si však měly uvědomit, že takové jednání může být na pokraji trestného činu – a také že mohou někomu dokonce ublížit na zdraví,“ dodal Jiří Sixta.
V roce 2007 absolvovalo projekt Chceme se dohodnout, který trvá zhruba tři hodiny, tisíc dětí.