A to z pohledu člena volební komise. Tedy konkrétně členky Michaely Bežové, kterou pravidelně najdete ve volební komisi v Praskolesích. A tak jsme s ní byli oba dny neustále v kontaktu, aby čtenářům Berounského deníku mohla zprostředkovat dojmy, jaké z letošních eurovoleb měla. A jaké tedy byly její postřehy?

Pátek, první den voleb

12:30 Právě se začínám pomalu chystat. Dělám si oběd, ten si dám ještě doma. Chci si sebou vzít knížku, abych si ukrátila čas. Mám před zkouškou, potřebuji se učit. Ale na druhou stranu tuším, že spíš budeme probírat všechno možné a stejně knihu vůbec neotevřu.

13:19
Už jsme skoro dvacet minut na místě. Potřebujeme ještě připravit volební místnost. Právě vyvěšujeme vzory volebních lístků a státní znak, už máme správně označenou volební místnost a chystáme urnu.

14:05
Přišel první volič, jen dvě minuty poté se strhla pořádná bouřka a než jsme stihli všechno pozavírat, napadaly do volební místnosti kroupy.

17:10
Zatím nás děsí nízká volební účast. Dosud nepřišli ani ti, kteří chodí pravidelně na všechny volby.

19:00
Tyto volby bych přirovnala k Čekání na Godota. Například poslední hodinu nepřišel vůbec nikdo. Je zbytečné mít volby do 22 hodin. To už většinou nikdo nechodí. I v sobotu bych volby zkrátila jen do 12 hodin. Do 14 hodin vždy čekáme a stejně už nikdo nechodí.

22:00
Končí první den voleb. Nemohu se vyhnout zklamání. Myslela jsem, že v naší obci bude voličů nad republikový průměr. Ale zatím to tak nevypadá. V pátek přišlo jen 68 lidí, což je asi 10% voličů.

Sobota, druhý den voleb

7:56 Přichází první volič. Je to paní, která se vrací z noční a chce odvolit, než dojde domů. Musíme ale dodržet protokol, a tak si musí počkat do 8:00 až se oficiálně otevřou volební místnosti.

9:50
Lidé nakonec ještě přicházejí. Jsou to třeba paní, které jdou do obchodu na nákup a volby berou tak nějak při cestě.

12:30
Říká se, že k volbám nechodí moc mladých lidí. A tak jsem si udělala takový vlastní průzkum u nás v Praskolesích. Lidí do 30 let přišlo u nás jen patnáct, což je zhruba 11% z celkové naší volební účasti. Takže ano, mladí se k volbám příliš nehrnou. Například z mých spolužáků, se kterými jsme chodila na základní školu, se u těchto voleb neobjevil ani jediný.

14:00
A je konec. Rozlepujeme volební urnu a začínáme sčítat hlasy. Moc jich není. Účastnila jsem se voleb do Evropského parlamentu i před pěti lety, ale to jsme mohli začít sčítat hlasy až poté, kdy dovolil poslední členský stát. Tentokrát ale můžeme sčítat hned, jen se zveřejněním výsledků se musí čekat. To je pro nás, členy volební komise, velká výhoda.

14:45
Máme dopočítáno. Už nyní je jasné, že tyto volby měly nejslabší volební účast, jakou pamatuji. Je to velká škoda, ale už s tím nikdo nic nenadělá.