Lesoparku Dražovka v Hořovicích hrozí veliké nebezpečí. Příznivé počasí pro množení škůdců a také na jaře nedostatečně vytěžené dřevo napadené lýkožroutem způsobily kůrovcovou kalamitu. Dražovka tak přijde o desítky stromů.

Dražovka přijde o desítky stromů

V jarních měsících jsme již informovali o těžbě dřeva v lesoparku z důvodu nebezpečí, které tu hrozilo přemnožením úporného kůrovce. Odborníci tehdy z obavy z dalšího rychlého množení škůdce doporučili městu mnohem masivnější těžbu. S tou ale radní nesouhlasili. Zeleň v lesoparku teď proto čekají o to dramatičtější zásahy.

„V Dražovce se opět vyskytl kůrovec, proto nás čeká kalamitní těžba, při které tu vzniknou docela velké výseky,“ potvrzuje starosta Hořovic Luboš Čížek. „Na konci zimy jsme dělali, co jsme mohli, abychom šli co nejméně radikální cestou těžby, ale kůrovec byl bohužel silnější,“ vysvětluje Luboš Čížek.

V lesoparku se s těžbou začalo už v pátek a včera odtud vyjely první náklady s napadeným dřevem. „Dřevo napadené kůrovcem je nyní nutné bezpodmínečně a co nejrychleji vytěžit,“ říká Bohuslav Jansa z Lesospolu Zbiroh, který lesopark spravuje. „Jinak tu hrozí akutní kůrovcová kalamita,“ vysvětluje odborník, podle kterého připraví těžba Dražovku zhruba o 250 vzrostlých stromů. Na jaře odborníci s městem ještě diskutovali, nyní už prý není na co čekat. „Ke vzniku této situace samozřejmě částečně přispělo rozhodnutí města, které se při prvním výskytu škůdce výraznější těžbě bránilo,“ připouští odborník. Masivnímu přemnožení kůrovce ale podle něho přispělo také mírné počasí v zimních měsících a nedostatek srážek spojený s horkým létem. „Četnější deště by dokázaly kůrovce tak zvaně ulít,“ líčí Jansa.

Struktura lesa by se do budoucna měla vrátit ke svému původnímu složení a výběr dřevin bude také volen z těch vůči kůrovci odolnějších druhů. „Všechno zlé je pro něco dobré. Alespoň se zbavíme smrku a nová výsadba už bude prováděna výhradně dubem a jedlí,“ tvrdí starosta Hořovic.