Tisíce hrníčků, stovky aut, davy turistů. Takový byl Beroun o druhém zářijovém víkendu. Místní oslavy Dnů evropského dědictví jsou již třináct let spjaty s konáním oblíbených Hrnčířských trhů. A právě přehlídka keramických výrobků každoročně přiláká do centra Berouna tisíce lidí.

„Každý rok si říkám, že se půjdu na trhy podívat až v neděli, kdy největší nápor návštěvníků opadne, ale stejně nikdy neodolám a vyrážím už v sobotu ráno. Co kdyby mi prodali zrovna ten květináč, pro který jdu,“ smála se návštěvnice trhů Helena Hálková. A rozhodně nebyla jediná, která nechtěla, aby jí něco uniklo mezi prsty. „Jezdíme sem od začátku pořádání trhů. Letos jsme měli trochu obavy, zda se neprojeví krize, ale zatím jsme spokojení. Jen aby vydrželo počasí,“ strachoval se jeden z hrnčířů a sledoval mraky na obloze. Nakonec mu přání vyšlo a trhovce a turisty začalo rozehřívat sluníčko.

To ovšem nehřálo jen turisty, ale i zaparkované vozy. A právě v jednom z nich, který stál ve Fibichově ulici v berounské čtvrti Závodí, zanechali páníčkové svého malého psa. „Auto tu stálo dobré tři hodiny. Byl to nějaký starší pár, nechali tady psa, zatáhli okna, zavřeli auto a zmizeli do města. Sousedka si psa všimla jako první. Čekali jsme, že se majitelé brzy vrátí, ale to se spletli. Prostě si nakupovali hrníčky a psa nechali škvařit v autě,“ rozčilovala se jedna z obyvatelek Závodí, která se snažila psa před poledním slunečným peklem ochránit. Nakonec lidé dali přes auto deku. „Volali jsme městskou policii. Jenže ty nám sdělili, že na tohle nemají čas. Nikoho sem za celou dobu neposlali, ale nakonec zprávu o zavřeném psu v autě hlásili aspoň v rozhlase. Jenže asi hodinu poté, co jsme jim volali,“ stěžovala si na netečnost policie ochránkyně malého psíka. Po třech hodinách se majitelé psa po procházce městem k autu přece jen vrátili. To však na ně již čekali rozlícení občané.

Zatímco lidé v okrajové berounské čtvrti majitelům psa vysvětlovali, jak se mají ke zvířatům chovat, v centru Berouna probíhal program oslav Dnů Evropského dědictví. Především sobota byla akcemi přímo prošpikovaná. V atriu berounské radnice se odehrály křty dvou nových knih, na náměstí mezi stánky obtěžkanými keramikou probíhal kulturní program, na řece Berounce mezi sebou soupeřily posádky Dračích lodí. Představitelé Berouna navíc převzali dar od spřáteleného holandského města Rijswijk. „Při příležitosti 20. výročí partnerství mezi oběma městy nám Rijswijk věnoval dvě lavičky, vyrobené v Holandsku. Není náhodou, že jsou umístěné u lípy v ulici Na Klášteře. Právě tuto lípu nám Rijswijk věnoval při 15 letém výročí,“ uvedl místostarosta Berouna Tomáš Havel.

Dny evropského dědictví pomalu končí. Organizátoři oslav i Hrnčířských trhů konečně mohou vydechnout, lidé najdou ve svých domovech vhodná místa pro zakoupenou keramiku a všichni začnou přemýšlet,čím asi překvapí příští ročník.