Most TGM je v tak špatné technickém stavu, že už v loňském roce musela být snížena jeho zatížitelnost. Minulý měsíc přišlo na další opatření, když město Beroun muselo nechat snížit sloupy lamp veřejného osvětlení, aby se eliminovaly negativní dopady na statiku. Jak ale potvrdila mluvčí Krajské správy a údržby silnici (KSÚS) Petra Kučerová, pohyb aut a chodců je po mostě bezpečný. „Momentálně je most zařazen do koeficientu VI, tedy ‚velmi špatný stav‘. Odtud vyplývá, že je omezeně použitelný,“ sdělila mluvčí.

Rekonstrukce mostu, která si vyžádá jeho úplné uzavření, je naplánována už na příští rok. „Mohu potvrdit, že by se v roce 2024 mělo začít opravovat. Je zpracována projektová dokumentace ve stupni pro vydání společného stavebního a územního povolení. Letos na jaře proběhne biologický průzkum výskytu chráněných živočichů a předpoklad podání žádosti o územní rozhodnutí a stavební povolení by mělo proběhnout na podzim,“ pokračuje Kučerová.

Doprava se odkloní na dálnici

Ještě loni v létě se uvažovalo, že kvůli odklonění dopravy se bude muset v místě vedle železničního mostu přes Berounku postavit provizorní přemostění za zhruba 30 milionů korun. Tato varianta ale již není aktuální. Nově se počítá, že se doprava přes objízdné trasy odkloní na dálnici D5.

Ilustrační foto.
Trať mezi Karlštejnem a Berounem čeká modernizace

Rekonstrukce berounského mostu vyjde zhruba na 130 milionů korun a peníze by měly plynout z dotačních zdrojů. Zamýšlené práce zahrnou kompletní výměnu jeho vrchní části, přičemž by jako původní měly zůstat pouze pilíře. Zajistí se také řádné odvodnění a udělá oprava povrchu komunikace včetně vodícího bezpečnostního zařízení a vodorovného i svislého dopravního značení. „V neposlední řadě budou provedeny přeložky inženýrských sítí a vozovka bude opravena i na předpolích mostu,“ uzavřela mluvčí.