Protikuřácký zákon likviduje nejen živnostníky, ale i společenský život na vesnicích, kde se během zimy mnohé hospody už zavřely. O hospodu přijdou i obyvatelé Popovic v Králově Dvoře. Její majitelka ji prodává. „Byla by to nesmírná škoda, aby se jediná hospoda tady u nás zavřela. Přemýšlíme o tom, jak ji zachránit,“ uvedl za obyvatele Popovic Radek Sochr. V popovické hospodě se schází místní při masopustní veselici, májích a dalších kulturních akcích. Hospoda je zavřená v Hudlicích, zde o její koupi přemýšlí obec a bez hospody jsou i obyvatelé obce Otročiněves. Kvůli zavřené hospodě se v této obci nekonal letos masopust. „A kam bychom až skončí masopustní průvod obcí šli, když je zavřená hospoda?,“ poznamenal starosta Otročiněvsi Josef Šinkner.

Návrh na zmírnění protikuřáckého zákona vzešel z řad poslanců ODS. Pod návrh se mělo podepsat 86 poslanců z osmi klubů. V restauracích, na sportovištích i v kulturních zařízeních by tak mohly opět vznikat oddělené prostory pro kouření. Dalším bodem návrhu je to, že v malých barech nebo výčepech o ploše do 80 metrů čtverečních by měli mít jejich majitelé možnost sami rozhodnout, zda jejich podnik bude kuřácký, nebo nekuřácký.

Kuřáci zákaz kouření v hospodách, kde se nevaří a jen pije pivo, berou jako diskriminační. Jeho odpůrci se shromažďují na facebookové stránce nazvané Chceme výjimku, chceme v hospodách kouřit. Za pár dnů po založení měla stránka téměř 14 tisíc členů. Nyní jich má 29 200. „Za komunistů jsme nemohli svobodně cestovat, nyní nesmíme svobodně kouřit. Chápu, že má zákon oprávnění v případě restaurací, kam chodí lidé na jídlo. Ale proč se nesmí kouřit v pivnicích? To ať rovnou zakážou prodej cigaret,“ poznamenal Ivan Kulhavý, který je členem a pravidelným návštěvníkem této stránky.

Facebookovou stránku založil Jiří Míka z Berouna krátce potom, co vešel protikuřácký zákon v platnost a pár dnů potom, co rozjel petiční akci na jeho změnu. „Samotného mě tak velká odezva lidí na Facebooku překvapila. Nečekal jsem ji,“ poznamenal Jiří Míka. Pod petici, která vznikla v berounské pivnici U Hvězdy, se zanedlouho podepsaly desetitisíce lidí z celé České republiky.

A jak se zákon dodržuje? Ti nejzarytější odpůrci se ho nebojí porušit. Někteří hospodští nechtějí přijít o hosty a nechávají své letité návštěvníky kouřit i uvnitř. Dělají, že to nevidí. Jedním z těch, kteří se rozhodli vědomě protikuřácký zákon porušovat je i Jiří Míka. „Jsem svobodný člověk a tenhle zákon moji svobodu omezuje. Nesouhlasím s ním, a klidně si tu pokutu za jeho porušení zaplatím,“ upozornil Jiří Míka.

Signatářům se podařilo petici předat do senátu. Ten ji ale nepodpořil. Zamítnutí předcházela několikahodinová debata. Zastánci zákona argumentovali ochranou zdraví hostů v restauračních zařízeních. Odpůrci naproti tomu vyzdvihovali svobodu člověka zapálit si v restauraci. Chtěli mimo jiné obnovit kuřácké prostory v restauracích nebo nechat na provozovatelích malých barů, pivnic či hospůdek, zda v nich kouření povolí.

I když změny podpořil senátní výbor pro lidská práva, horní komora se k nim postavila záporně. Nyní svitla signatářům další naděje. Jestli vše dobře dopadne, budou si moci kuřáci zapálit svoji první cigaretu v nových hospodských kuřárnách pravděpodobně ale až příští zimu. „Doufám, že zvítězí lidský rozum nad totalitou,“ poznamenal Karel Neumann z Berouna.