Co se to vlastně za tímto názvem skrývá? „Psí sport, při které se prostřednictvím hry vytváří mezi psem a psovodem velmi úzký kontakt vycházející z jejich vzájemného přátelství a důvěry," vysvětluje jednatelka klubu Martina Kubrichtová a dodává, že tento psí sport vznikl koncem 70. let v Anglii jako obdoba koňského parkuru. Pro lepší tělesnou stavbu a větší možnosti psů nejsou na parkuru jen skokové překážky ale také slalom, tunely, ačko, kladina, houpačka, kruh a skok daleký.

Úkolem týmu, jehož součástí je psovod a pes, je co nejrychleji a bez chyb překonat překážky v daném pořadí. Agility je pro všechna psí plemena a psovody všech věkových kategorií. „Jako nadšenci tohoto psího sportu jsme si před pěti lety založili klub zaměřený na tento výcvik. U nás nenajdete výchovu a výcvik základní poslušnosti. Opravdu se specializujeme na výcvik tohoto rychlého, dynamického sportu. Díky této specializaci se naši členové prosazují na různých závodech, dokonce i těch nejvyšších u nás v České republice. I když to vypadá, že jen trénujeme, opak je pravdou. Rádi si společně se psími kamarády vyrazíme na nějakou tu procházku, občas i za sportem, venkovním posezením či kulturou," pokračuje Martina Kubrichtová.

Členové Kynologického klubu OSA 111 pořádají i ukázková cvičení, do kterých zapojují samotné diváky. Součástí těchto exhibicí je předvedení spolupráce týmu psovod a pes, různorodost plemen jako jsou francouzský buldoček, šeltie, bordur kolie nebo křízenci. Věk jen neomezený, od juniorů až po seniory. Objevují se i ukázky dog dancingu, což je tanec se psem. „Naším cílem je tento psí sport rozšířit mezi občany tohoto kraje a ukázat jim, že každý pes s páníčkem mohou strávit hezké chvíle společnou hrou a pohybem," uzavírá za kynology Martina Kubrichtová.