Lážovice/ Řidiče, kteří projíždějí obcí Lážovice, čeká nepříjemné překvapení. Oprava poškozené vozovky, která se měla uskutečnit do konce letošního roku, se odkládá na příští rok.

Lidé, kteří Lážovicemi projíždějí, narazí ve středu obce na betonové bloky, které lemují vozovku v obou směrech, a to již několik měsíců. „Průjezd obcí je nebezpečný. Každý den je slyšet pískání brzd. Motoristé z okolí si na dopravní možná opatření již zvykli. Složitější je situace pro řidiče, kteří projíždějí obcí poprvé,“ popsal starosta Lážovic Jiří Budil. „V bezpečí nejsou ani chodci. Při cestě na autobusovou zastávku procházejí mezi betonovými bloky. Je veliké štěstí, že se dosud nikomu nic nestalo. Lehké dopravní nehody, při kterých automobily na bloky narazí, jsou však velmi časté,“ dodal starosta Lážovic.

Na nebezpečnou situaci upozorňují i řidiči. „Nedovedu si představit, jak budou lidé Lážovicemi projíždět v zimních měsích. Už nyní se často stává, že nedokáží včas reagovat na dopravní opatření. To v místech kolem rybníka zužuje vozovku tak, že místem projede pouze jedno auto,“ uvedl muž z Berounska, který přes Lážovicemi jezdí každý den.

Kritický stav silnice v Lážovicích způsobilo poškození hráze rybníka, na kterou vozovka navazuje. Několik let trvala jednání se zástupci Středočeského kraje o tom, kdo je za opravu hráze zodpovědný. Lážovičtí nejen z finančních důvodů nesouhlasili s tím, že by se na opravě hráze měli podílet. Podle nich se silnice, dnes už z obou stran, bortí kvůli nadměrnému provozu nákladních vozidel. Studie Středočeského kraje však tento názor vyvrátila. „Připravili jsme tedy projekt, který vyžaduje třetinové náklady, než oprava hráze. Na jedné straně vozovky zatrubníme rybník, na druhé potok,“ vysvětlil starosta Lážovic s tím, že zástupci středočeského kraje přislíbili na této úpravě finanční spoluúčast. Středočeský kraj by měl na tuto úpravu navázat renovací komunikace.


Přípravy projektu zatrubnění rybníka si vyžádaly více času, než Lážovičtí předpokládali. „Nebylo snadné sehnat projektanta. Mnoho času zabrala i administrativa. O stavební povolení můžeme však požádat, až dostaneme vyjádření od Správy a údržby Kladno,“ sdělil starosta. Pracovníci správy a údržby silnic proti lážovickému projektu nemají připomínky, zástupuci obce obdrží jejich souhlas v nejbližších dnech.