Zástupci obce upozorňují na to, že za kritický stav může rozpadající se přilehlá krajská silnice. Krajští úředníci s tím nesouhlasí a za celé dva měsíce nenašli čas na jednání s obcí, při kterém by si ujasnili, zda se pustí do společné opravy. Nyní jsou Lážovice uzavřené, projíždět obecní komunikací mohou pouze autobusy a místní občané.

Řidiči porušují zákaz vjezdu

Kvůli neukázněným řidičům, kteří v Lážovicích porušují zákaz vjezdu ve směru na Neumětely, a neochotě krajských úředníků, odsouhlasilo zastupitelstvo obce minulý týden radikální řešení. Obecní komunikaci hodlali uzavřít závorou. Lážovičtí nakonec od rozhodnutí ustoupili. „Ihned nás navštívili zástupci autobusové dopravy, hořovického odboru dopravy a kraje. Regionu vyjdeme vstříc a autobusy prozatím na objízdnou trasu nepošleme. Očekáváme však, že se urychlí jednání s krajem a policie dohlédne na řidiče, kteří v obci porušují zákaz vjezdu,“ uvedl Jiří Budil.

Kraj oddaluje jednání

O spolupráci při zatrubnění rybníka a opravě silnice jednají Lážovičtí s krajem již několik let. Minulé vedení Krajského úřadu Středočeského kraje přislíbilo Lážovicím spolupráci. Tato dohoda se však vytratila loni na podzim, když Petra Bendla vystřídal na hejtmanském křesle David Rath. „Nemůžu pochopit, proč současný hejtman navštěvuje obce a města s úspěšnými projekty. Pozornost si zaslouží spíše problematická místa,“ konstatoval starosta Lážovic Jiří Budil. „Situace se může ještě zhoršit s příchodem školního roku. Nejen dopravní omezení v obci, ale i umístění zastávky nezajišťuje dětem bezpečnou cestu na autobus,“ upozorňuje starosta.

Nikdo neurčil termín jednání

„Středočeský kraj určitě chce s obcí jednat a situaci řešit. Náměstek pro dopravu Robin Povšík se v srpnu obrátil na starostu dopisem, ve kterém ho k jednání zve. Po písemné i ústní dohodě se nyní hledá vhodný termín pro osobní schůzku, který by vyhovoval jak starostovi tak náměstkovi,“ uvedla tisková mluvčí Krajského úřadu Středočeského kraje Berill Mascheková. Starosta Lážovic však tvrdí, že na návrh termínu jednání čeká již tři týdny. „Rádi se přizpůsobíme možnostem kraje,“ uzavřel Jiří Budil.