„Napadlo poměrně dost sněhu, rádi bychom předešli vyplavení domů v Lážovicích. Než začne sníh tát, upustíme rybník nad Lážovicemi. Ochrannou před vytopením nemovitostí by měla být i protipovodňová strouha, kterou jsme vybudovali v loňském roce,“ uvedl starosta Lážovic Jiří Budil s tím, že upuštění rybníků doporučí i ostatním majitelům okolních vodních nádrží.

Letošní projekty

Lážovičtí připravují pro letošek další rozsáhlé projekty. Jeden z nich se týká opět vodních ploch. Zástupci obce odeslali před Vánoci žádost o dotaci na odbahnění rybníků v Lážovicích i v Nových Dvorech. „Požádali jsme o necelé dva miliony korun. V případě, že uspějeme, spoluúčast obce bude deset procent,“ vysvětlil starosta.

Řidičům se uleví

Letošní projekty Lážovic by neměly prospět pouze místním, ale například i řidičům, kteří obcí projíždějí. Již několik měsíců je omezuje částečná uzavírka obce ve směru na Neumětely. Složitou situaci by mělo vyřešit zatrubnění obecního rybníka na návsi. Krajský úřad Středočeského kraje odeslal do obce na tuto úpravu téměř dvoumilionovou finanční podporu.

„Stavební práce na této akci budou zahájeny ihned, jakmile to umožní počasí. V zimě jsme přistoupili k přípravě staveniště. Celá akce by však měla trvat pouze dva tři měsíce a neměla by výrazně ovlivnit průjezd obcí. Trasy autobusů by měly být zachovány i při stavbě,“ vysvětlil Budil.