Voda se kolem Lážovic nestačila vsáknout do polí a hrnula se po polních cestách a silnici přímo do středu obce. „Za krátkou dobu, co v Lážovicích bydlíme, nás voda vytopila ji podruhé. Naše stavení nemá sklep, přívaly vody nám vytopily přízemí,“ uvedli obyvatelé domku, který stojí pod návsí.

Lážovičtí právě v těchto dnech dokončují na návsi stavební úpravy, při kterých zatrubnili obecní rybník a místo zasypali zeminou. „Máme smůlu, že je tato akce těsně před dokončením. Předpokládáme, že to bude důvod povodně,“ dodali vytopení občané Lážovic.

Podle starosty Lážovic Jiřího Budila však voda přitekla z polí. „Víme o tom, že jsou v obci vytopené nejméně dva domy. Nové potrubí na návsi má velkou kapacitu, při největší vodě bylo zaplněné maximálně do jedné třetiny,“ konstatoval Budil a zároveň připustil, že původní podtrubí, které pokračuje za novým zatrubněním již tolik vody nepobere. „Voda se však hrnula do obce rovnou z polí a ze silnic, které nemají správný sklon, rovnou do domů,“ popsal situaci Jiří Budil.

Po středeční bouřce tak museli někteří lidé vysoušet dům. Zástupci Lážovic navíc nechali ihned po středečním večerním přívalovém dešti v obci i nad ní probagrovat pět struh, které vodu odvedou do dešťové kanalizace. S pracemi skončili až krátce po včerejší půlnoci. „Bouřky a přívalové deště se mohou v příštích dnech opět vrátit, stružky a zátarasy, které jsme před ně včera umístili, by mohly pojmout většinu vody,“ předpokládá starosta Lážovic.

Lážovičtí komplikace s přívalovými dešti předpokládali a před několika měsíci provedli opatření. „Stavba protipovodňové strouhy nás letos stála několik desítek tisíc korun. Navíc jsme vypustili rybník nad obcí, aby mohla voda kam odtékat. To hodně pomohlo, rybník ve středu večer pobral přibližně tři tisíce kubíků. Voda se však nahrnula do obce i z jiné strany, od Neumětel,“ vysvětlil starosta.

Podle zástupců Lážovic by pomohly náročnější protipovodňová opatření, která by si však vyžádala přibližně milion korun. Obec, s ročním rozpočtem, který se rovná právě této částce, nemá na takové úpravy peníze. „Jedinou možností je žádost o dotaci,“ uzavřel starosta Jiří Budil.