Až tři tisíce kubíků vody mohli Lážovičtí zadržet při přívalových deštích v rybníku Motlák. Vodní nádrž se nachází nad obcí a při vydatných lijácích do ní natekla většina vody, která se valila z polí. Lážovickým se tak dařilo snižovat škody při povodních. Nyní o tuto možnost přišli.

„Změny tlaku, ke kterým opakovaně docházelo při vypouštění a napouštění, poškodily nejen hráz, ale i stavidlo, které nakonec prasklo. Odtékající voda navíc vyplavila většinu ryb. Místním rybářům se je podařilo částečně zachránit a vrátit zpět do rybníku, kde nyní voda dosahuje pouze jednoho metru,“ popsal starosta Lážovic Jiří Budil.

První úpravy přijdou na řadu v nejbližších dnech. „Stavidlo se pokusíme provizorně opravit. Předtím však musíme přepravit ryby do jiného obecního rybníku,“ vysvětlil starosta Lážovic s tím, že stěžejní je oprava hráze.

„Jedná se o finančně náročnou akci. Náklady na opravu se mohou vyšplhat na šest milionů korun. I kdybychom získali na akci dotační podporu, při desetiprocentní účasti obce bychom do tohoto projektu vložili polovinu ročního rozpočtu obce,“ uvažuje starosta. Finanční náročnost však Lážovické zcela neodradí a hodlají letos na podzim o dotaci požádat.

Obyvatelé obce prozatím přišli i o regulaci povodní. „Do obce jsme se nastěhovali před dvěma lety a vytopeni jsme byli již dvakrát. Doufáme, že se situace teď nezhorší,“ uvedli lidé z Lážovic.

Před červnovými vydatnými dešti byl rybník vypuštěný. „Pobral většinu vody, která se nestačila vsáknout do polí,“ upozornil Budil s tím, že povodně tak v obci dosud nenapáchaly velké škody.