VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé obce mají strach, že chemikálie otráví vodu

LÁŽOVICE - Starosta Lážovic marně čeká na vyjádření pracovníků hořovického odboru životního prostředí

9.10.2007
SDÍLEJ:

Na přítomnost neznámých chemikálií v obci upozornili v červnu občané Lážovic. Olejové skvrny se objevily u obecní cestyFoto: DENÍK/Radka Kočová

V Lážovicích objevili obyvatelé obce koncem června letošního roku uskladnění nebezpečných chemikálií. Uplynuly více než tři měsíce a odbor životního prostředí Městského úřadu Hořovice stále mlčí. Nebezpečné látky se nacházejí na jednom uzavřeném pozemku v obci. Představitelé obce ihned reagovali a věc nahlásili profesionálním hasičům. „Na podnět místních obyvatel, kteří v obci objevili viditelné olejové skvrny, jsme přivolali hasiče. S nimi se na místo dostavil i zástupce odboru životního prostředí při Městském úřadu v Hořovicích. Z místa, kde jsou nebezpečné látky uskladněny, byla pořízena fotodokumentace i video,“ popisuje situaci starosta Lážovic Jiří Budil a dodává, že uskladněné chemikálie zůstaly v obci po podnikatelích, kteří se v Lážovicích již nezdržují.

Šetření odhalilo tisíce litrů ropných látek

„Při místním šetření bylo na místě zjištěno přes dva tisíce litrů ropných látek. Jednalo se o sudy a barely s olejem a kyselinou,“ líčí Budil. „Olejové skvrny se objevily na hranici soukromého pozemku a obecní cesty. Jeden barel byl umístěn přímo u oplocení pozemku, na němž se chemikálie nacházejí. Ostatní nádoby se škodlivinami byly rozmístěny po celém areálu objektu. První červnové šetření pouze přítomnost látek odhalilo. „Aby se zjistil obsah nalezených sudů a barelů, byly všechny dostupné nádoby otevřeny. Tímto průzkumem byla zjištěna přítomnost ropných produktů,“ potvrdil velitel hořovických profesionálních hasičů Stanislav Bubník. Ten také potvrdil, že se místního šetření účastnil i zástupce hořovického životního prostředí.

Nad chemikáliemi se propadá střecha budovy

Prvního šetření se majitel objektu nezúčastnil. V uzamčených budovách tak zůstaly další nádoby, které se nepodařilo prozkoumat. Likvidace odhalených škodlivých látek nebyla do dnešního dne vyřešena. „Pouze jeden barel, který se nacházel u plotu objektu, byl přemístěn na betonový podklad,“ upřesňuje starosta Budil. Část budovy je v dezolátním stavu a střecha se propadá přímo na sudy s chemikáliemi. „Od června jsme od životního prostředí neobdrželi žádná vyjádření. Objekt s nebezpečnými chemikáliemi se nachází na nejvyšším bodu obce. Občané mají obavy z kontaminace vody ve studních,“ potvrzuje nespokojenost obyvatel Lážovic starosta, který dodává, že řešení situace urgoval osobně i v srpnu a ani na toto upozornění nepřišla z hořovického odboru životního prostředí odpověď.

K dalšímu jednání dochází až po čtvrt roce

S dotazem na způsob řešení lážovického problému oslovil Berounský deník odbor životního prostředí koncem minulého týdne. „Žádný záznam z akce jsme neobdrželi. K dispozici máme pouze vyjádření starosty Lážovic ze začátku září. Jeho obsahem je žádost o prošetření částečné sanace a odvozu ropných látek z 28. června letošního roku. Termín prošetření není stanoven a prozatím neznáme ani majitele objektu,“ sdělila pracovnice životního prostředí Dana Dlouhá. Odbor životního prostředí byl Berounským deníkem osloven i v pondělí 8. října. To už měli úředníci jasněji. „Přiznávám, že došlo mezi pracovníky našeho odboru životího prostředí ke komunikativnímu nedostatku. Místní šetření v Lážovicích je svoláno na příští čtvrtek,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Hořovice František Marek. Jeho podřízená Dana Dlouhá potvrdila, že k tomuto řízení je přivolán i majitel objektu.

9.10.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdice se rozhodly obnovit zeleň ve městě

ŠŤASTNÁ maminka Daniela Kučerová chová v náručí dceru Lucii, kterou přivedla na svět 8. prosince 2017. Holčička v ten den vážila 3,14 kg a měřila 48 cm. Doma v Újezdu u Hořovic na Lucinku čekali tatínek Josef a sestřička Verunka (3,5) Karkošovi.
16

FOTOGALERIE: Prosincoví novorozenci se představují

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

OBRAZEM: V Berouně skončily podzimní kurzy tanečních

Beroun - Podzimní Kurz tanečních pro mládež, který už tradičně pořádá v Berouně Romana Chvátalová, v pátek zakončil Věneček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT