Hráz rybníka v Lážovicích, po které vede frekventovaná silnice, se několik měsíců doslova rozpadá před očima. Jak jsme již před časem informovali, vedení obce výší ročního rozpočtu na opravy nedosáhne a zatím se jí nepodařilo sehnat finanční prostředky z dotací. Dočkají se tedy nespokojení obyvatelé Lážovic nápravy?

Myslím si, že úsek komunikace u rybníčku na návsi je opravdu nebezpečný,“ říká Petr Nájemník z Lážovic, podle kterého kritické situaci nijak nepřispívá ani nákladní doprava, která denně propadající se cestu ještě více zatěžuje. „Každý den tudy projede několik třínápravových kamionů, které vezou až 60 tun materiálu,“ vysvětluje Petr Nájemník, kterému vadí nákladní vozy přepravující materiál z kaolinky z nedaleké Vižiny. „Všechna těžká doprava vede právě přes Lážovice, kde se cesta doslova propadá do rybníka,“ dodává. S podobným míněním se připojuje i další obyvatelka Lážovic: „Silnice je určitě nebezpečná. Je to skutečně malér, ale obec nemá v rozpočtu dostatek peněz na zajištění opravy,“ líčí Ladislava Chocová. „Někdy si říkám, že se dění pohne teprve tehdy, až se silnice skutečně pod nějakým náklaďákem propadne. Jen doufám, že se to nestane ve chvíli, kdy tudy bude projíždět autobus plný lidí,“ konstatuje Ladislava Chocová, jíž se stejně jako ostatním obyvatelům malé obce nelíbí stále se zvyšující počet nákladních aut, které denně po rozbité silnici projedou. „Bydlíme v bezprostřední blízkosti cesty a mohu říci, že je to hrůza. Kvůli otřesům nám dokonce popraskalo zdivo na domě,“ doplňuje.

„Důsledkem vysoké tonáže lidem praskají zdi a těm, kteří bydlí nad silnicí, klesá celý povrch jejich pozemku,“ připojuje se i sám starosta obce Jiří Budil. Jednání o omezení tonáže v obci ale podle něho probíhají neúspěšně už několik let. „Pochybením kraje, který dopravu přes Lážovice neomezil, došlo k poškození obecního majetku,“ sdělil starosta. I posudek statika prý vyhodnotil nosnou zeď za nebezpečnou. „Kraj se rozhodl do konce září opravit povrch silnice, ale do zpevnění břehu nejspíš investovat nebude,“ říká starosta, podle kterého další informace přinesou jednání se zástupci kraje, která jsou domluvena na dnešní odpoledne. „Myslím si, že nový asfalt se stejně časem opět začne propadat do rybníka,“ míní starosta. Obec sama ale na opravu peníze nemá.