Poplatky vzaly tržby lékárnám v Berouně

Obyvatelům Berounska a Hořovicka se nechce nechávat v lékárnách desítky korun za recepty. Raději si kupují levnější volně prodejné léky bez receptu. Zejména důchodci si rozmyslí, zda si nechají od lékaře předepsat lék, který si jinak mohou běžně koupit v lékárně s padesátikorunovým doplatkem.
„Když si nechám lék předepsat od lékaře, zaplatím za to třicet korun. Dalších třicet korun dám za každou položku na receptu v lékárně a k tomu ještě zaplatím doplatek za léky. Nechám si proto raději poradit přímo v lékárně. Na jejich doporučení si koupím vhodný lék bez receptu. Stojí mě to
někdy i o třicet korun méně než s ním,“ uvedla Slávka Vimrová z Berouna.


Na tom, že v letošním roce výrazně ubylo lidí, kteří si léky kupují na recept, se shodují i provozovatelé lékáren v berounském regionu. V lednu se výdej léků na recept propadl v průměru téměř o třetinu. „Pokles tržeb je znatelný i u nás v lékárně. Nedosáhli jsme ale celorepublikového průměru. Máme své stálé zákazníky,“ informoval vedoucí berounské lékárny Europharm Ladislav Krňávek

Začátek letošního roku byl pro mnohé lékárníky berounského regionu nepříznivý. Přestože zákazníci začali platit za jednotlivé položky na receptu, tržby většiny lékáren se snížily za první měsíce roku i více než o čtvrtinu. Záleží na velikosti lékárny. Pokles tržeb zaznamenali také pracovníci lékárny U Tří zvonků v Králově Dvoře. „Ano, tržby v prvních měsících letošního roku jsme měli nižší. O kolik přesně nám klesly ale nevím. Podle mne je to výsledek toho, že se lidé na konci loňského roku léky, které pravidelně berou, hodně předzásobili,“ vysvětlila za králodvorskou lékárnu Milena Paterová.

Ibalgin a paralen už bez receptu
Podle většiny lékárníků zmizely zejména recepty na velmi levné léky, jako je například paralen či ibalgin. „Proč bych si tyto léky nyní nechával předepsat na recept, když by mě tak vyšly dráž, než když si je koupím přímo v lékárně,“ diví se Stanislav Tichý. Ibalgin bere téměř denně na bolesti kloubů.
Od letošního roku mohou lékárníci pacientům nábídnout stejně účinný, ale daleko levnější lék, než který jim lékař předepíše. Ale jen v případě, že lékař na tom svém přímo netrvá. „Většina léků se dá nahradit nějakým jiným. Někteří pacienti se nás už sami ptají, zda nemáme volně prodejný levnější a stejně účinný lék. Jsou to ale zatím jen ojedinělé případy,“ vysvětlila Milena Paterová.


Podle nové vyhlášky, která platí od března, může lékař pacientovi předepsat na jeden recept tři balení od jednoho druhu léku. Ta by měla pacientovi vystačit do další kontrolní návštěvy, která by měla být nejdéle za tři měsíce.

Nová vyhláška změnila od března dobu pro platnost receptů:
Recept, který předepíše lékař pohotovostní služby včetně stomatologické a ústavní, platí jeden den po dnu vystavení.
Recept na antibiotika a antimikrobiální chemoterapeutika nyní platí pět kalendářních dnů. Do této doby se počítá i den jeho vystavení. Dosud platil pouze tři dny.
U receptů na ostatní léčivé přípravky se doba platnosti prodloužila ze sedmi kalendářních dnů na čtrnáct.. Do doby platnosti se započítává i den jejich vystavení.
Platnost opakovaných receptů se prodloužila o celých šest měsíců. Místo půl roku je nyní může pacient použít celý rok.