Lékárníci stále netuší, kdy budou moci uspokojit své zákazníky poslední dávkou vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Po letošní mírné zimě se nebezpečí onemocnění touto zákeřnou chorobou výrazně zvýšilo a zájem lidí o očkování je vysoký jak v České republice, tak i v celé Evropě. Lékárny své zásoby vyprodaly a vakcíny jim už několik týdnů chybí. Marně ji už dlouho lidé shánějí i v lékárně na berounském sídlišti.

„Očkovací látku proti klíšťové encefalitidě pro dospělé nemáme. Pouze pro děti,“ informovala za lékárnu Milena Sopková. Na Berounsku a Hořovicku je jedinou záchranou rozočkovaných lidí Centrální lékárna Europharm v Berouně. „Ve středních Čechách jsme asi jediní, kdo vakcíny proti klíšťové encefalitidě má. Zájem o ni je opravdu obrovský. Jezdí k nám pro ni lidé ze všech koutů Čech,“ upozornil vedoucí lékárny Europharm Ladislav Krňávek.

Při tak velkém zájmu vyprodá své zásoby i tato lékárna. „Na pár týdnů zásoby vakcín ještě máme,“ poznamenal Ladislav Krňávek.

Očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá ve třech dávkách. Druhá musí být aplikována jeden až tři měsíce po první a třetí dávka šest až devět měsíců po druhé. Pokud lidé v tomto období v lékárnách vakcínu neseženou, musí začít s očkováním od začátku.

„Nikdo zřejmě nepředpokládal, že bude o očkování proti klíšťatům tak velký zájem. I já se tomu divím. Já a celá moje rodina se sice těchto parazitů také bojíme, ale očkovat jsme se nenechali. Letos nebude hodně jen klíšťat, ale i komárů a jiného hmyzu,“ tvrdí Stanislav Budín z Berouna.

Podle České lékárnické komory, která se nedostatkem vakcín proti klíšťové encefalitidě také zabývá, způsobil jejich nedostatek na trhu výrobce. Ten si produkci plánuje a na zájem občanů o očkování se špatně připravil. Lékárny tak nemají jinou možnost než čekat, až budou vakcíny dovezeny do republiky.