Chorvatsko, Bulharsko, Tunis či Egypt. To jsou jedny z nejoblíbenějších destinací českých turistů. Ti vyhledávají nejen moře a opalování, ale i aktivní odpočinek.

Podle slov Jarmily Beňové, spolumajitelky cestovní kanceláře CK Info travel, stoupá celkový zájem o zahraniční dovolené. Kromě tradičních destinací, jako je Chorvatsko či Bulharsko, se stále zvyšuje poptávka po rekreaci na pobřeží Afriky. „Není snad měsíc, kdy by lidé nejezdili do Egypta,“ řekla Jarmila Beňová. „Je dokonce poměrně časté, že si naši zákazníci takový zájezd koupí jako druhou dovolenou,“ dodává.

Turistické touhy lidí v berounském okrese se totiž začínají stáčet jiným směrem. „Stále častěji létají naši klienti na poznávací zájezdy do Číny,“ sdělila Blanka Kadeřábková z cestovní kanceláře ČAS. „Lidé se zajímají nejen o kulturu, chtějí poznávat i životní styl obyčejných Číňanů. Mezi nejvyhledávanější památky samozřejmě patří Velká čínská zeď o to více, že místní vláda hrozí jejím uzavřením pro turisty. Přestože jsou takové jednodenní výlety po Čínské zdi fyzicky velmi náročné, účastní se jich už i starší lidé,“ dodala.

Záliba v exotice roste sice pozvolna, ale jistě. Někdy je to i na úkor dovolených v tuzemsku. Majitelka JK travel, Milena Kusá, říká, že ceny zájezdů na poslední chvíli, takzvaných last minutů, do přímořských států v Evropě jsou dnes už srovnatelné s cenami dovolených u nás. „Je to i tím že kvalita služeb v Čechách je stále vyšší, a tím pádem se pak prodraží celá dovolená,“ míní Milena Kusá.

Až na časté požáry, které postihly zejména Chorvatsko a Řecko, letos turistickou sezonu nic nenarušovalo. Občasná politická nestabilita ve frekventovaných destinacích, jakou před několika lety prožívali lidé například v Turecku, tentokrát letní dovolenou turistům nepokazila.

A kolik bude jednotlivce takový exotický zájezd stát? Pokud zvolí cesty za orientální kulturou, přijde ho dovolená zhruba na 30 000 korun. Kdo by se ale chtěl podívat například k protinožcům, sáhne skutečně hluboko do kapsy. Podle informací Jiřího Vavrečky z Lingua Tour Beroun může částka za kombinovaný zájezd po Novém Zélandu, Austrálii a Tichomoří snadno přesáhnout 200 000 korun. A pokud zvědavost turistů nezná mezí, stále se nabízí možnost cesty kolem světa.

Velká čínská zeď

Délka – 6700 km

Počet věží – odhaduje se na 25 000

Historie – nejstarší dochované zbytky opevnění pochází z období 5. – 3. století př. n. l. Do dnešní podoby byla budována od konce 14. do začátku 17. století.

Jako jediný lidský výtvor je viditelná z vesmíru.

Dne 7. 7. 2007 byla zařazena mezi nových sedm divů světa.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/