Tým Heleny Neumannové, která je zakladatelkou Levandulového údolí, v Chodouni vysadil stejnojmennou bylinu už před jedenácti lety a v roce 2017 se jim povedlo získat certifikát ekologického pěstitele. Bio kvalita je přitom klíčová, aby si rostlina zachovala co možná nejčistší zdraví prospěšné látky, které jsou ušetřeny průmyslových hnojiv a pesticidů.

Starostka Hýskova Veronika Šmolcnopová jako host na zasedání berounských zastupitelů, kde se řešila smlouva týkající se přijímání přespolních žáků.
Okolní obce budou Berounu za žáky platit. Místa pro děti jim to ale nezaručí

Chodouňská levandule už v minulosti zaujala výzkumné pracovníky. Studoval ji tým docenta Petra Kaštánka z pražského vývojového střediska Biocen Laboratories. Tehdejší výzkum potvrdil, že obsahuje širokou škálu léčivých terpenů, flavonoidů a také minerálů. Pomáhá například s ozdravnými procesy při kardiovaskulárních, pohybových či dýchacích obtížích. V Levandulovém údolí se tak zaměřují na podporu léčby nervové a oběhové soustavy, především na celkové zklidnění, ale také na léčbu trávicích potíží.

K výjimečnosti přispěly stresové podmínky

Na tento výzkum navázal další, kterého se ujal tým z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze vedený docentkou Helenou Čížkovou z Ústavu konzervace potravin. Pražští vědečtí pracovníci celou rostlinu chodouňské levandule pečlivě „proklepli“.

Zatím jsou k dispozici dílčí výsledky, které ovšem už teď předčily všechna očekávání. Obsah účinných látek je totiž až šestinásobně vyšší než u rostlin levandule pěstovaných v jiných koutech Evropy. Ke srovnání byly použity vzorky rostlin pěstovaných v bio kvalitě například ve Francii, Černé Hoře, Bulharsku, Izraeli, Chorvatsku či na Slovensku.

Ilustrační foto
Zloděj ukradl včelstva za sto tisíc korun

Výjimečné výsledky měření jsou paradoxně přisuzovány takzvaným stresovým podmínkám, ve kterých chodouňská levandule roste. „Mráz a vítr, na které tady denně nadáváme, vystresovaly naši levanduli natolik, že v kombinaci s podložím zformovaným původními vápencovými moři máme vědecky potvrzen nejvýznamnější výskyt flavonoidů v Evropě. Jde bezpochyby o nejcennější výsledek celého výzkumu,“ říká Helena Neumannová.

Kompletní výzkum by měl být dokončen v květnu tohoto roku. Zahrnuje také rozbor jednotlivých minerálů, které rostlina získává právě z unikátního vápencového podloží. Výzkum za zhruba 240 tisíc korun byl podpořen 180 tisíci korunami Evropskou unií a Technologickou agenturou České republiky, zbytek nákladů hradí Levandulové údolí.