Před procházením se mezi davy varují v současné koronavirové situaci odborníci, a to proto, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy. Na Berounsku, které se nachází mezi lesy, ale mířili lidé na procházky do přírody nebo na houby.

Houbařit byl i berounský místostarosta Michal Mišina. „Lesy byly poměrně dost vytížené,“ řekl o své víkendové zkušenosti. Žádné problémy, kdy by lidé nechtěli dodržovat vládní nařízení, přitom nezaznamenal. „Že bychom někam museli třeba posílat městské strážníky, to se nestalo. Jsem rád, že lidé berou současnou situaci skutečně vážně,“ řekl místostarosta.

Podobné to bylo i v dalších místech v kraji. Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše vyrazili lidé především na kolech na cyklotrasy podél Labe nebo na pěší výlety do přírody, převážně na blízké Kokořínsko. „Občané se chovali velmi slušně, velká část z nich měla roušky,“ řekl Mikeš, podle kterého bylo v některých místech nesnadné udržet dvoumetrové rozestupy, ke sporům mezi lidmi ale nedocházelo.

Žádné problémy ve volných dnech nezaznamenal ani kokořínský starosta Vladimír Šesták. „V sobotu a v neděli bylo hezky, a tak byla náves plně obsazena auty. Lidí přijelo opravdu hodně, ale to je podobné každý týden, když je pěkné počasí,“ připomněl Šesták.

Na otázku, zda se turisté chovali zodpovědně, není podle něho jednoznačná odpověď. „Co jsem viděl, někteří z nich roušky nenosili, ale když byli dva, předpokládám, že patřili k sobě,“ řekl.

Radnice některých měst ve středních Čechách přistupují v rámci boje proto šíření koronavirové nákazy i k lokálním opatřením, například Mělník už zrušil farmářské trhy a zavřel dětská hřiště. Scházely se tam totiž skupiny mládeže. „Zákaz dal strážníkům možnost, jak je z místa vykázat,“ připomněl mělnický starosta Mikeš.

Beroun se k podobnému kroku v blízké budoucnosti nechystá. „Mladí se budou vždy snažit se někde sejít. Víme o místech, kde se potkávají, tam ale už městská policie pravidelně jezdí,“ řekl berounský místostarosta Mišina.