Nejprve čtvrteční teroristický útok ve francouzském Nice, v pátek pak pokus o převrat v Turecku. Přitom právě Turecko je jednou z oblíbených destinací českých turistů. A prázdniny jsou v plném proudu.

Jak dramatické události posledních dní zamíchaly plány českých turistů, to jsme zjišťovali v berounské cestovní kanceláři, kterou vlastní Radek Beňo.

„Zájezd zrušila jen jedna rodina, která měla odlétat v neděli a nakonec se rozhodla po dlouhém váhání, že zůstanou raději doma. Ostatní, kteří budou odlétat, se informovali na situaci a na možnosti změny na jinou destinaci nebo případné storno a dnes, tedy v pondělí, nikdo storno neučinil a naopak jsme prodali další zájezd do Turecka," odpověděl na dotaz Deníku Radek Beňo.

A co by doporučil těm, kteří mají dovolenou do této země před sebou a váhají, zda ji nezrušit? „Chápu obavy, které měli lidi, když se dozvěděli z médií o převratu v Turecku. Situace se ale během 24 hodin začala měnit k lepšímu, což asi nikdo neočekával. Zmařený puč pocítili lidé v Ankaře a Istanbulu, ale Turecké ani Egejské riviéry se převrat netýkal. Mluvil jsem s jednou klientkou, která je na dovolené, a ta byla nejvíce rozhořčena z SMSek, které dostávala od známých z Čech. V oblasti, kam jezdí 99 procent turistů, je bezpečno, respektive stejně nebezpečno, jako když jedete po ucpané dálnici z Berouna do Prahy," konstatoval zkušený cestovatel a majitel CK.

Lidé jsou při výběru dovolené ale mnohem opatrnější, než třeba v minulých letech. „Když jsme u toho Turecka, tak v posledních týdnech jsme zaznamenali velkou poptávku po Turecku a to, že je v Turecku současně 7 tisíc českých turistů o tom taky napovídá.

Letos ale největší nárůsty máme u Bulharska a Španělska. Řecko si stále i přes někdy zbytečnou negativní medializaci drží svojí oblibu a i já ho rád doporučuji, protože se na řeckých ostrovech vyhnete přeplněným plážím, resorty jsou menší než třeba ve Španělsku a Bulharsku," tvrdí Radek Beňo.

Přesto otázka bezpečnosti hraje u lidí velkou roli. „Na naši otázku, kam chce klient na dovolenou, dostáváme odpověď: Někam, kde je bezpečno! Popravdě nulové nebezpečí není nikde na světě. Člověk může chytit nakažené klíště i u nás na louce, stejně jako někde ve světě. Jsou samozřejmě místa, o kterých lze obecně říct, že jsou méně nebezpečná, ale když se podíváte na žebříček nejrizikovějších věcí na dovolené, tak na předních místech se objevují jiná rizika než teroristický útok. Zejména dlouhé trasy autem do Chorvatska bych nepodceňoval, tady je mnohem větší riziko než letět na dovolenou do Turecka," míní majitel cestovní kanceláře.

Řada Čechů ale v poslední době dává přednost dovolené v tuzemsku, kde se cítí bezpečněji. Zaznamenala i berounská cestovní kancelář tento trend? „Obecně se očekává letos pokles 15 procent. Myslím si ale, že jde o krátkodobý trend. Cestovní ruch roste po celém světě každým rokem díky větším možnostem a snadnějšímu způsobu dopravy a zajištění zájezdů. Ceny zájezdů mají za posledních 20 let sestupnou tendenci v porovnání s kupní silou obyvatelstva. Je pravda, že letos bude výrazná skupina lidí, kteří zůstanou v ČR nebo pojedou jen do sousedních zemí," přiznává Radek Beňo.