Obyvatelé berounské čtvrti Závodí se obávají o osud svých domovů. Problém vidí ve stavbě vysokorychlostní trati, jejíž součástí má být i berounský tunel.

„Podle odborníků se při ražbě tunelu šíří vibrace do okolí zhruba tří kilometrů. Bojíme se o své domy, které by do tohoto pásma patřily. Chceme také prozkoumat vliv stavby na dálniční most a čističku odpadních vod,“ uvádí ve svých námitkách proti stavbě členové občanského sdružení nazvaného Občané proti tunelu.

Své připomínky přišli obyvatelé Závodí tlumočit i berounským zastupitelům na jejich prosincovém jednání. Součástí programu totiž bylo schválení úpravy územního plánu v souvislosti se stavbou vysokorychlostní trati.

„Chceme, aby město Beroun přehodnotilo trasu,“ uvedla za občanské sdružení Lenka Mastná.

Starosta Berouna, který si spolu se zastupiteli vyslechl námitky občanů, upozornil, že stavba tunelu není v jejich pravomoci. Nejedná se o stavbu realizovanou městem. Navíc podotkl, že výstavba celé vysokorychlostní trati není otázkou příštích let.

„Na stavbu za 40 miliard korun nejsou v současnosti finance. Podle mého názoru tato otázka bude aktuální za 15 až 20 let,“ uvedl na zastupitelstvu Jiří Besser.

S tímto názorem se ale neztotožňuje Lenka Mastná. „Podle mého názoru se stavba bude realizovat dřív. Z celého našeho vystoupení před berounským zastupitelstvem jsem měla pocit, že obtěžujeme. Každý ale musí pochopit, že lidé za Závodí a Lištice se prostě bojí o své domovy,“ upozornila Lenka Mastná.

Občanské sdružení se hodlá bránit i nadále. „Připravujeme petici, kterou pak předložíme na kompetentních místech. V příštích dnech budou zprovozněny internetové stránky, kde se lidé o celém problému dozví více,“ vzkázala Lenka Mastná.