Staré pneumatiky, nábytek, oblečení, ale také lednice, stará výpočetní technika i stavební sutě, nespotřebované barvy, vyjetý olej a další chemikálie. Některým lidem je zkrátka jedno, co do přírody odhazují a že v budoucnu s tím může být veliký problém. V Berouně a i v dalších městech s černými skládkami bojují neustále. A rozhodně to není souboj zadarmo. Jen v minulém roce stála Beroun likvidace černých skládek bez mála 400 tisíc korun.

„Lidé nejčastěji zakládají černé skládky mimo vyhrazená místa, konkrétně v prostoru garáží Na Máchovně, v ulici Pražská u České spořitelny, U zabitého, v ulici Bořivojova a Rokycanova, na Závodí pod dálničním mostem. Ale také u kontejnerových stání, která jsou dobře přístupná, lidé odkládají odpad mimo kontejnery - tedy v lokalitách Na Hrázi, Karly Machové či Košťálkova,“ reagovala na dotaz Berounského deníku Petra Lišková, mluvčí berounské radnice.

Město chce postupně všechna „kritická“ místa vybavit technikou, která by pomohla městským strážníkům identifikovat a následně dopadnout pachatele. V některých místech už jsou již nainstalovány fotopasti. „V ulici Na Hrázi či Karly Machová,“ podotkla mluvčí Petra Lišková.

Mnoho obyvatel se zároveň mylně domnívá, že pokud umístí nadměrný odpad ke kontejnerovému stání, že tím nic neporušují. Takto ale není. „Takto uložený odpad je totiž považován za černou skládku, byť by se někdo mohl mylně domnívat, že se nic neděje, když použil okolí kontejnerového stání. A právě jako černá skládka je také likvidace takového odpadu společností AVE městu účtována,“ nechal se slyšet v městském zpravodaji místostarosta města Michal Mišina (ANO 2011). Městu se podařilo se společností zajišťující likvidaci odpadu dohodnout, že pokud bude tříděný odpad uložen v pevných pytlích vedle kontejnerů, bude odvezen v rámci běžného svozu.

Pro účinný boj proti zakládání černých skládek jsou důležité nejen technologie, ale také informace. Právě podněty od občanů jsou pro městské strážníky cenné. V rámci své hlídkové činnosti totiž nemohou být úplně všude. A právě díky všímavým Berouňákům se strážníkům podařilo vypátrat pravděpodobné pachatele, kteří založili černou skládku v lokalitě za takzvanou Traktorkou. „Vše bylo předáno do správního řízení, ve kterém bude vyměřena patřičná pokuta,“ informovalo město ve svém zpravodaji.

„Lidé se neštítí vyhodit odpad ani v chráněné krajinné oblasti. Když pak jedu na kole a vidím, co vše jsou lidé schopni do silniční škarpy vyhodit, je mi zle. Chtělo by to pořádné tresty a k tomu ještě nařídit úklid dané lokality, aby si dotyční uvědomili, co je příště čeká,“ sdělil Deníku Michal Šťastný.