Šest dětí v nouzi týdně vytočí číslo Linky vzkaz domů. Za minulý rok pomáhala zvládnout těžkou situaci 2148 volajících, kteří byli na útěku nebo se k němu teprve chystali.

Výsledky statistik jsou alarmující

Nejčastěji to jsou děti mezi 13. a 17. rokem života, a to z úplných rodin. Takové výsledky statistik uvádí pracovníci Sdružení Linky bezpečí.

„Linka má sloužit především dětem a mladým lidem, které situace v rodině, ve škole nebo v ústavním zařízení donutí k útěku nebo těm, kteří o tomto kroku prozatím jen uvažují,“ uvedl ředitel Sdružení Linka bezpečí Martin Balcar s tím, že dovolat se na linku mohou všechny děti zdarma ze všech pevných linek, z mobilních telefonů je služba zpoplatněna dle tarifu jednotlivých operátorů.

Důvodem útěku jsou problémy

„Nejvíce dětí utíká kvůli dlouhodobě neřešeným rodinným problémům. Čtrnáct procent dětí uvádí jako příčinu hádku či konflikt v rodině. Kvůli fyzickému násilí utíká 16 procent dětí, poslední dobou narůstá i počet dětí, které útěkem řeší problémy ve škole nebo s vychovatelem,“ sdělila vedoucí Linky vzkaz domů Šárka Laipoldová.

Prvotním úkolem Linky je předávání vzkazů rodičům či jiným blízkým osobám dítěte na útěku, které se sice nechce vrátit zpět, ale přesto by rádo nechalo svým blízkým zprávu, že je naživu a zdrávo.

Společně najdou potřebné řešení

Těm dětem, které by se domů vrátit chtěly, ale nemají odvahu rodičům zavolat, jsou pracovníci na Lince připraveni pomoci. Pokud se dítě domů vrátit nechce, pomůže mu nalézt prozatímní střechu nad hlavou.

LINKA BEZPEČÍ

Bezplatná linka: 800 111 113
Mobilní telefon: 724 727 777
Linka vzkaz domů je v provozu každý den od 8 do 22 hodin.