VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protipovodňová opatření vyjdou na několik milionů

LOCHOVICE - Po první etapě oprav v Lochovicích už nyní probíhají jednání o dalších investicích, které by měly v budoucnu ochránit lidi před povodněmi

23.8.2007
SDÍLEJ:

Špatný stav jezu v Lochovicích způsobuje povodně.Foto: DENÍK/Jana Hrubá

Dlouhé roky nezabezpečený vysoký břeh říčky Litavky v Lochovicích se před několika týdny dočkal v rámci protipovodňových opatření nákladné opravy. Rekonstrukci břehu, stejně jako instalaci zábradlí, zaplatil státní podnik Povodí Vltavy, který ale v Lochovicích plánuje další zásadní změny. Hlavním cílem je zabránit povodním v centru obce.

Ničivé povodně jsou stále hrozbou

„Litavka se svými přítoky odvodňuje jihovýchodní část Brd a povodně v obcích na jejím toku jsou velice časté,“ vysvětluje důvody investic do protipovodňové ochrany Miloň Kučera, ředitel státního podniku Povodí Vltavy. „Samozřejmě absolutní ochrana před povodní neexistuje. Naším záměrem ale je ve spolupráci s obcemi, které jsou pravidelně devastovány povodněmi, ulevit nejvíce postiženým místům a snížit následky ničivých záplav,“ konstatuje ředitel.

S obcí nebyla vůbec žádná řeč

Podobně tomu bylo i při statisícových investicích, které spolkly opravy břehu Litavky v Lochovicích. „Poničené opěrné zdi byly opraveny a stabilizovány. Původní rozsah prací musel být navýšen o dalších 560 tisíc korun a další náklady navíc jsme vložili do instalace zábradlí,“ říká Miloň Kučera. Investice do bezpečnostního zábradlí, které lidem v obci chybělo už několik let, měla původně zajistit obec.

„Po složitých jednáních s obcí jsme nakonec došli k závěru, že zabezpečení nábřežních zdí zajistíme ve vlastní režii,“ konstatuje ředitel. Kompletní dílo by mělo být předáno do konce měsíce srpna. „Občané Lochovic se tedy nemusí obávat, že cesta podél Litavky bude nebezpečná. Zábradlí bude pochopitelně plně funkční se středovými výplněmi a bude splňovat veškeré normy,“ doplňuje ředitel.

Projekt za miliony zamezí povodním

Povodí Vltavy navíc připravuje do budoucna společně s vedením obce protipovodňová opatření, která by měla zamezit rozlévání Litavky do centra obce. „Úpravy se dočká nebezpečný a nevyhovující jez. Příčná stavba totiž při větším průtoku vzdouvá vodu,“ vysvětluje Miloň Kučera. Podle rozsahu opatření proti záplavám by mohly výše nákladů dosahovat pěti až sedmi milionů korun. Finance by měly plynout z dotačních programů, které se na projekt pokusí Povodí Vltavy získat ve spolupráci s obcí.

„S předpokládanou realizací úprav toku v Lochovicích se pak počítá zhruba do roku 2012,“ dodává ředitel státního podniku Povodí Vltavy Miloň Kučera.

Vývoj celé kauzy naleznete pod následujícími odkazy:

http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/lochovice_20070817.html

http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/lochovice__zabradli_20070806.html

http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/loch_zabradli_bude_20070806.html

http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/oprava_lochovice_20070627.html

http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/zabradli_lochovice_20070612.html

23.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž, který zemřel v chatě, se stal obětí vraždy

Známý fotograf bude hostem on-line rozhovoru Berounského deníku.

ON-LINE: Ptejte se fotografa Pavla Palusky

Nejlepší sportovci Berounska vystoupili na pódium

Beroun – Tradiční anketa Nejúspěšnější sportovec roku vyvrcholila znovu v berounském kulturním domě Plzeňka, kde si dali dostaveníčko ti nejlepší. Moderátor Radek Šilhan postupně představil na pódiu sportovce, kterým se v loňském roce nejvíce dařilo. 

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Zlí „Řepkové“ jsou v každé části i soutěži okresu

Berounsko – Čtenáři Berounského deníku mohou hlasovat na webu Deníku v anketě pro nejlepšího rozhodčího okresu. Vybírat mohou z dvanáctky rozhodčích, kterou nominovaly jednotlivé kluby.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>