Vyrovnání svalové disbalance. To je důvod, proč maminka Lenka Suchomelová dojíždí do Lochovic se svou malou dcerkou na hipoterapii. „Dceři je jeden a půl roku. Její onemocnění není vážné, ale rádi bychom jízdou na koni podpořili její léčbu,“ uvedla maminka malé Kačenky. „Dcerka se zatím zvedá pouze na jednu stranu, potřebuje posílit zádové svalstvo. I když se nám každým dnem narodí další dítě, rádi bychom pokračovali v hipoterapii alespoň jednou týdně, aby si Kačenka neodvykla,“ dodala maminka s tím, že při první jízdě na koni si dcerka i zaplakala.

Strach odezněl po první jízdě

„Pohyb koně byl pro ni něčím novým, neznámým. Nyní je vše v pořádku. Když je v sedle, už se za mnou ani neotáčí,“ popsala Lenka Suchomelová a její slova potvrdil úsměv malé holčičky, která si druhou jízdu na koňském hřbetu patřičně užívala.

Na hipoterapii dojíždí do Lochovic k Michaele Maškové v současné době přibližně padesát dětských klientů. O tuto rehabilitační metodu se však fyzioterapeutka začala zajímat již na střední škole. „V té době, v 90. letech, se u nás o hipoterapii začaly objevovat teprve první zmínky. Po gymnáziu jsem studovala fyzioterapii, která je k tomu potřeba, ale už s vidinou, že se budu věnovat hipoterapii,“ popsala své začátky Michaela Mašková.

Metoda zlepšuje zdravotní stav

Podle Michaely Maškové hipoterapie pomáhá při zlepšení zdravotního stavu v mnoha směrech. „Metoda je vhodná i pro miminka s vývojovou vadou nebo s opožděním, a to z neurologického nebo jiného hlediska. Většinou k nám přicházejí rodiče s dětmi ve věku mezi druhým a třetím rokem. Hipoterapii využívají například i rodiče, kterým se nedaří s dětmi cvičit jinými metodami a hledají další možnosti,“ uvedla fyzioterapeutka s tím, že tímto způsobem se mohou léčit například i psychiatricky nemocní pacienti.

„Jízda na koni pomáhá ale i dětem s výchovnými problémy nebo dětem, které se nemohou vyrovnat s rozvodem rodičů. „V těchto případech je koník mezičlánkem mezi dětmi a lidskou společností. Postižené děti mají blíž ke zvířeti než ke člověku, který již jednou zklamal,“ vysvětlila Mašková s tím, že další částí hiporehabilitace je sport hendikepovaných, například paradrezúra.

Pacienti jsou na koni pasivní

Kůň je nejdůležitější složkou celé terapie. „Musí se vybírat podle chůze, podle pohybu hřbetu, podle délky kroku a také podle toho, jak jemně vyrovnává stabilitu dítěte. Jeden kůň není vhodný pro všechny klienty, máme k dispozici šest koní. Z toho čtyři používáme na hipoterapii a dva zařazujeme na pedagogické ježdění,“ upřesnila Mašková s tím, že pacient na koni je naprosto pasivní. Podstatou působení je využití přirozeného pohybu zvířete, kterému se pacient přizpůsobuje.

Podle fyzioterapeutky Michaely Maškové patří veliké poděkování obyvatelům Lochovic. "Při fizioterapii projíždíme lochovickými ulicemi. Řidiči jsou velmi ohleduplní," konstatovala Mašková.

Více informací najdou čtenáři na internetových stránkách www.jezdectvo.cz.