„Maminka se se svými dětmi přestěhovala do fary a pomohla získat dotační podporu na první nutné úpravy domu. Byl to její nápad, že objekt by mohly využívat další rodiny v tísni,“ vysvětlila za Farní charitu Beroun Barbora Jakůbková.

V současné době stavební dělníci intenzivně pracují na půdní vestavbě budoucího azylového domu v Lochovicích. „Je již hotová hydroizolace, nová střecha a jsou vyměněná i okna. Nyní se staví příčky v půdních bytech,“ upřesnila zástupkyně farní charity.

První rodiny by mohly najít útočiště v Lochovicích již v lednu příštího roku. Kapacita azylového domu bude pět bytových jednotek pro matku nebo otce s dětmi a jeden byt pro úplnou rodinu v tísni.„Rodičům chceme poskytnout nejen ubytování, ale rádi jim i poradíme, jak postupovat dál,“ uvedla Jakůbková s tím, že rodiče s dětmi budou moci v azylovém domě zůstat po nezbytně nutnou dobu, než překonají svou nepříznivou situaci se ztrátou bydlení. Zástupci farní charity chtějí lochovickým projektem hlavně snížit nepříznivý vliv na další vývoj dětí a omezit rizika jejich umístění do ústavní výchovy.

Finanční prostředky potřebné na rekonstrukci bývalé fary získala berounská charita prostřednictvím grantu z Regionálního operačního programu Střední Čechy ve výši 13 milionů korun. Chybějící finanční prostředky přibližně ve výši jednoho milionu korun se charita snaží získat od května 2008 prostřednictvím veřejné sbírky Pokojíčky.

Ke konci letošního března přispěli dárci na sbírkový účet 245 tisíc korun. Za tyto peníze bude zakoupené vnitřní vybavení a postavené dětské hřiště na zahradě domu. Pomoci může každý. Více informací se lidé dozvědí na www.charita-beroun.cz.