Populární hra pétanque přitahuje stále větší pozornost. Nestává se ale jen favoritem v rekreačních sportech, řada lidí této hře s koulemi zcela propadla. V Loděnici již hrají pétanque na profesionální úrovni. O populární hře jsme mluvili s Janem Marhoulem.

Jakou má hra pétanque v Loděnicích historii?
Začátky pétanque v Loděnici sahají do roku 2000, kdy se tehdejší starosta Karel Paták společně se Stanislavem Fatkou a Františkem Kudrnou zasloužili o vybudování hřiště. Tehdy se hry účastnily převážně starší generace. Jejich nadšení časem opadlo a tak museli přijít mladší a hru trochu oživit. Do letošního roku byla naše hra čistě na amatérské úrovni. A tak jsme v dubnu na ministerstvu vnitra zaregistrovali občanské sdružení „Club de Pétanque Loděnice“ a zároveň jsme vstoupili do České asociace pétanque klubů ČAPEK.

Přiblížíte tuto hru čtenářům?
Principem hry je, že dva protihráči resp. dvě družstva hrající proti sobě, dvojice nebo trojce, se snaží umístit hrací koule co nejblíže k malé dřevěné kuličce, tzv. „košonek“. Každý hráč hraje třemi v případě trojic dvěma koulemi. Hraje se na vzdálenost 6 - 10 m a vítězí ten hráč nebo družstvo, které dosáhne 13 bodů.

Účastníte se i turnajů?
Několika jsme se již účastnili, a to třeba Avokádo cupu, což je nejprestižnější turnaj u nás s mezinárodní účastí. Z 98 trojic ti nejlepší z nás obsadili 32. místo. Byl to náš první velký turnaj, tudíž jsme s výsledkem spokojeni. Náš klub pořádá ročně 6 vlastních turnajů. V příštím roce bychom chtěli alespoň dva turnaje zaregistrovat do termínové listiny ČAPEK, abychom mohli pozvat i jiné kluby a zároveň na sebe upozornit.

Kolik máte členů a co nesmí hráči pétanque chybět?
Zatím má náš klub 16 členů z toho 9 je oficiálně zaregistrovaných v ČAPEK. Členem našeho klubu se může stát prakticky každý, koho tato hra baví. Trénujeme téměř každý den. Náš klub je otevřený všem zájemcům o tuto krásnou hru a rádi mezi sebou přivítáme nové členy.

Je pétanque finančně náročný sport?
Pro začínajícího hráče nemá smysl kupovat drahé profi koule, které se pohybují od 2 tisíc do 8 tisíc korun. Stačí si pořídit rekreační koule, které vyjdou na 500 korun. V případě, že by si u nás chtěl kdokoli hru vyzkoušet, rádi mu koule zapůjčíme. Pétanque jako takový finančně náročný není. Startovné na turnajích se pohybuje kolem 200 korun. Snad jen náklady spojené s cestováním po turnajích určité finance vyžadují.