Beroun/ Na dálnici D5 ve směru na Plzeň ve čtvrtekpo sedmé hodině ráno tři lupiči přepadli a okradli řidiče nákladního auta. Muž převážel v nákladním Ivecu černé barvy cigarety v hodnotě 3 miliony korun. Lupiči ho obrali o celý náklad.


„Když se řidič s nákladním vozem blížil k dálničnímu odpočivadlu za exitem na 14. kilometru, předjela ho a zastavila zelená fábie s nápisem policie a s majáčkem. Z ní vystoupili dva muži v reflexních policejních vestách. Nebyli nijak maskováni a mluvili plynně česky. Řidiči kamionu přikázali, že musí zajet na odpočivadlo, protože mu musí zkontrolovat přepravovaný náklad. Ten falešné policisty uposlechl,“ informovala včera mluvčí berounského policejního ředitelství Marcela Pučelíková.


Když přijel na odpočivadlo, stálo tam nákladní auto a další muž, který také nebyl nijak maskovaný. O něm falešní policisté prohlásili, že je celník. „Ten měl u sebe krátkou střelnou zbraň s tlumičem, o které okradený řidič nebyl schopen říci, jestli byla pravá či jen replika. Když řidič vystoupil z kabiny vozu, tak mu lupiči nasadili pouta a na hlavu dali kuklu. Pak ho naložili do fabie a nějakou dobu vozili sem a tam,“ popsala krušné chvíle přepadeného muže Marcela Pučelíková.

Řidič neví, jestli s ním jezdili po dálnici či někde jinde. Když se vrátili po nějaké době na místo, byly už cigarety z Iveca přeložené do přistaveného nákladního auta. Do prázdného náklaďáku pak lupiči řidiče zamkli a odjeli. Tomu se nakonec podařilo vykopnout dveře a přivolat policii.
Pachatelé, po kterých policie usilovně pátrá, měli zřejmě loupež velmi dobře promyšlenou a připravenou. Nákladní auto podle všeho nezastavili náhodou. Také museli vědět, v kolik hodin s ním bude řidič kritickým místem projíždět. Dobře museli znát i místní terén. Odpočivadlo, které je za Vráží u Berouna je stranou mimo provoz na dálnici. Místo, kde řidiče muže spoutali, je dobře skryto před zraky projíždějících aut.

Podle policie muselo být ale pachatelů více než jen tři. Ve třech by nestihli za tak krátkou dobu přeložit cigarety z kamionu do kamionu a zároveň hlídat spoutaného řidiče.


Ozbrojená loupež patří v České republice k nejzávažnějším trestným činům. Třem zatím neznámým pachatelům za ni hrozí po dopadení trest odnětí svobody v rozsahu deseti až patnácti let.