Určitá skupina lidí prý uvažuje, že v obci Zdejcina, směrem dolů k Berounce, vybuduje lyžařskou sjezdovku. Ohledně této investice už měla podle obyvatel Zdejciny oslovit město Beroun, obec Hýskov a začít vyjednávat i s vedením Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.


Jenže o tom, že by na Zdejcině měl vzniknout nový lyžařský areál, údajně ve správě CHKO Křivoklátsko nikdo neví. Alespoň tak se vyjádřil vedoucí oddělení Petr Hůla: „Vůbec nic o tom nevím, a ani o tom s námi nikdo nejednal. Určitě alespoň ne se mnou. Oficiálně se žádná taková záležitost na CHKO Křivoklátsko neprojednávala, a pokud někdo mluvil s některým z mých pracovníků, tak jsem o tom informaci nedostal.“

O sjezdovce v chráněné přírodě nemá žádné zprávy ani zaměstnanec Josef Jedlička. „Z hlediska naší správy o tom nevím, našel jsem jen nějaké informace na internetu. Ale pochybuji, že když je to oblast na území CHKO, že by to prošlo,“ dodal. Plánovaný lyžařský sjezdový areál by měl má být podle dostupných informací srovnatelný s areálem na Monínci, kde je čtyřsedačková lanovka s kapacitou 2 400 osob za hodinu. Sjezdovka na Monínci se rozkládá v nadmořské výšce 490 – 700 metrů nad mořem, zatímco uvažovaná sjezdovka na Zdejcině by měla být v nadmořské výšce 225 – 400 metrů nad mřem.

„Je to čirý nesmysl v této lokalitě stavět sjezdovku. V této nadmořské výšce jim sníh při současných zimách bude tát a budou muset neustále zasněžovat. Oblast Berouna je oblastí s nejmenším počtem srážek. Na sjezdovce by tak nebyl žádný přírodní sníh, jen umělý,“ uvedl Libor Koutecký z Berouna.


Vedení Berouna, podle vyjádření starosty města Ivana Kůse, ohledně možné výstavby sjezdovky nikdo nekontaktoval. „O tomto záměru vím pouze zprostředkovaně. Nikdo nás v tomto směru neoslovil. Příští týden mám kvůli němu schůzku s předsedou spolku Naše Zdejcina. Od něho bych se měl dozvědět více informací. Je ale možné, že mohl někdo mluvit s pracovníky úřadu,“ uvedl starosta Berouna Ivan Kůs s tím, že město nedávno schválilo změnu územního plánu a v něm se s žádným takovým projektem nepočítá.

„Jestli nějaký investor bude chtít v katastru Zdejciny stavět sjezdovku, tak si musí zařídit projednání změny územního plánu, a to nejen města Berouna, ale i Hýskova. Nás v tomto směru nikdo neoslovil,“ doplnil místostarosta Berouna Michal Mišina. Stejná situace je i v Hýskově. „O výstavbě lyžařské sjezdovky vím pouze z doslechu. Žádné oficiální informace o ní nemám. Nevím ani jak by měl být areál rozsáhlý. Nás by se ale tento investiční záměr výrazně nedotkl. Hlavní gró by bylo na pozemcích Berouna,“ poznamenala k sjezdovce starostka Hýskova Ivana Týlová s tím, že se na jaře letošního roku na hýskovské radnici zastavila firma, která jim o svém záměru řekla. „Vím, že od města Berouna dostali nějaké konkrétní úkoly, které musí splnit, aby výstavbu sjezdovky město povolilo,“ dodala starostka. 


Se zástupci firmy, která sháněla vhodnou lokalitu pro výstavbu lyžařské sjezdovky, se setkala i starostka sousední obce Nižbor Kateřina Zusková.

„Je to tak rok nebo rok a půl, co se u nás na obci byl ptát nějaký zájemce, jestli by u nás nebylo nějaké vhodné místo, kde by se tento záměr dal zrealizovat. V Nižboru jsme to vyhodnotili jako naprostý nesmysl. V okamžiku, že by měla být sjezdovka v sousední obci, tak my se k tomu budeme zřejmě moci vyjadřovat až v případě nějaké připravované změny územního plánu Hýskova či Berouna,“ vysvětlila starostka obce Nižbor a upozornila, že by taková stavba neprospěla nejen přírodě, vodě a lidem v okolí, ale hlavně dopravě, která je už nyní v Berouně nesmírně zahuštěná.